Peticija za zabranu gradnje malih hidroelektrana u Prijepolju
Neformalna grupa „Zaštitimo reke Prijepolja“ predala je peticiju Skupštini opštine Prijepolje, kojom traži zabranu gradnje mini-hidroelektrana (MHE) na području tog grada.
Petcija je predata i svim odbornicima, članovima Opšt inskog veća, predsedniku opštine, njegovim pomoćnicima i zameniku predsednika.
Damir Bećirbašić, član grupe „Zaštitimo reke Prijepolja“ kaže da „zvanični podaci pokazuju da od gradnje MHE koristi imaju samo investitori“.
– Količina električne struje koju prave izgrađene elektrane na reci Gračanici u Prijepolju iznosi samo 0,005 odsto ukupno proizvedene električne struje u Srbiji – naveo je Bećirbašić i istakao da je i „Odbor za energetiku SANU ocenio da nije poželjno po energetski sistem graditi MHE“.
Gubici na mreži su, ističe, „zbog krađe struje i loše infrastrukture, čak 11,72 odsto, što je preko 2.000 puta više od proizvodnje struje jedne prosečne male elektrane”.
Podrška
Grupa u saopštenju navodi da su ti događaji organizovani u okviru projekta EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji, uz podršku Evropske unije i zahvaljuje se Beogradskoj otvorenoj školi, Svetioniku, EU u Srbiji, kao i Užičkom centru za prava deteta.
Navodi i to da je „Opština Prijepolje, od 2018-2022. godine, od jedne elektrane dobijala godišnje 182 evra, a ljudi koji prave elektrane oko 250.000 evra“.
Ta neformalna grupa građana, dodao je, nedavno je pribavila mišljenje beogradskog Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković” o tome da je „neprihvatljivo graditi bilo kakve elektrane u slivu reke Lim, jer bi se u njemu uništio živi svet“ .
Grupa je, ističe, prošle godine prikupila i zvanične dokaze o uništavanju reke Gračanice, kao i dokaze istraživača o tome da u toj reci „nije pronađena nijedna riba u delu gde postoje hidroelektrane, od mašinske zgrade do vodozahvata“.
Predaji peticije je prethodila ulična akcija „Da reke Prijepolja slobodno teku“, koju je grupa organizovala u subotu ispred Muzeja u Prijepolju, s ciljem da ukaže na važnost očuvanja prirodnih resursa i zaštite ekosistema reka koje su ugrožene projektima MHE.
Nazdovoljstvo građana
– Nezadovoljstvo građana je veliko i oni žele slobodne reke, razvoj održivog turizma i korišćenje reka za potrebe poljoprivrede i organsku proizvodnju – poručio je Bećirbašić i objasnio da je peticiju izradio pravni tim organizacije Polekol/Pravo na vodu.
– To je još jedan apel lokalnoj vlasti da zabrani gradnju MHE na teritoriji Prijepolja. Molim sve građane i predstavnike lokalne vlasti da odu do reke Gračanice i vide kako izgledaju tri mini-hidroelektrane u nizu, što je dovelo do toga da je korito reke potpuno suvo – navela je Tatjana Dragutinović, članica te grupe.
Tokom akcije, aktvisti su, dodala je, prikupili više od 70 poruka za zaštitu reka u Prijepolju koje su simbolično ispisane na razglednicama sa motivom uništene Gračanice koje su, zajedno sa peticijom, predate Opštini Prijepolje.
__________________________________________________