Građani sve češće odlaze u susedne zemlje po hranu i gorivo
U okolnim zemljama čak su jeftiniji proizvodi poreklom iz Srbije, a razlog tome je što nas kod kuće trgovci „deru“, kaže Dejan Gavrilović iz udruženja „Efektiva“
Na društvenim mrežama s vremena na vreme se pojavljuju objave u kojima se ljudi pozivaju na organizovane odlaske u susedne države zbog šopinga, uz navode da se tako, u odnosu na kupovinu u prodavnicama u Srbiji, može dobro uštedeti
Dejan Gavrilović iz udruženja „Efektiva“ kaže za „Vreme“ da nije čuo za takve organizovane šoping ture u Bugarsku, ali da zna da građani Srbije tim povodom često idu u Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Severnu Makedoniju.
Propala Vučevićeva istraga
„Tamo su neke cene značajno niže, a čak su niže i cene srpskih proizvoda, a to se posebno odnosi na Severnu Makedoniju gde su naši proizvodi značajno jeftiniji. To je zato što nas trgovci ovde deru. Ne samo da nas deru trgovci. Premijer Vučević je pre otprilike mesec dana najavio da će da angažuje BIA i Narodnu banku Srbije da se utvrdi ko se tu ugrađuje u cene i čak je spominjao neke posrednike“, kaže Gavrilović.
On smatra da upravo ti posrednici najviše utiču na cene koje plaćaju građani Srbije, jer se ti posrednici ubacuju u lanac između proizvođača i uvoznika i maloprodavaca.
„Onda je Vučeviću verovatno neko rekao da ne dira te posrednike, jer su to možda neki njihovi ljudi, pa se od toga odustalo, zbog čega je pokrenuta akcija ‘Najbolja cena’“, kaže Gavrilović.
„Najbolje cene“ su zapravo realne cene
On ukazuje da su cene u akciji „Najbolja cena“ zapravo akcijske cene koje maloprodavci svakako imaju povremeno.
„To su zapravo realne cene koje bi građani trebalo da plaćaju. Mi ih svakako imamo kada trgovci imaju redovna akcijska sniženja, a imamo ih i sada. Faktički, država tu ništa značajno nije uradila, samo se dogovorila sa maloprodajom da na akcijske cene koje već postoje samo stave natpis ‘Najbolja cena’, da bude kao da je država nešto uradila“, kaže Gavrilović.
Kada je u pitanju odlazak u susedne države, Gavrilović kaže da građani Srbije uglavnom kupuju gorivo i hranu.
„Do pre nekoliko godina su građani Hrvatske u pograničnim mestima kupovali hranu u Vojvodini, a sada se dešava suprotno, sad građani Srbije idu u Hrvatsku i kupuju hranu“, kaže Gavrilović.
MREŽEDanas sam dogovarao grupni odlazak u Bugarsku u šoping za osnovne namirnice, hranu i kućnu hemiju. Računali, sa sve troškovima puta, 30% ušteda. Poslednji put smo to radili 1998. Neverovatno šta sam sebi dozvolio. I da zanemarimo osnovne životne namirnice, ne možemo, ali pisanja radi, high end laptop sa nekih 32GB RAM i i7 košta u proseku 300 eura manje nego u Srbiji. Zimska odeća, otprilike 10 do 15% jeftinija. I gledamo da šopingujemo pre novembra, pre nego udare EES sistem na granicama. U prvom pisanju, šta sam sebi dozvolio, dozvolio sam da ne odem odavde, iako sam mogao, više puta. Tvrdoglavo ostao, malo zbog nedostatka hrabrosti, više zbog inata, „mog dedu nisu Nemci, pa neće ni mene radikali da izbacuju iz države“. E pa, sad Bugarska, dok još može i to. |
U Srbiji se uspesno moze poslovati jedino kad imate monopol ili ste formirali kartel.Pitajte druga Miskovica.Treca opcija da ste privatna firma kojoj je drzava najveci kupac.Gde je ona prica kako veca ponuda i konkurencija, nize cene.Ovde prvo dodje do formiranja kartela, drzava i njeni organi to pomognu, a onda se kao bore protiv kartela, monopola…Gde su sudske presude, gde su kazne protiv firmi koje to rade? Samo to se broji i racuna, sve ostalo je prica za naivne.
stop naprednom teroru