Porez na pozajmicu knjiga ugroziće rad javnih biblioteka (VIDEO)
Bibliotekarsko društvo Srbije objavilo je javni apel za odlaganje stupanja na snagu naplate takse na pozajmicu knjiga, navodeći da će to ugroziti rad javnih biblioteka u Srbiji. Vlada Srbije donela je uredbu kojom je predviđeno da od 1.januara 2025.godine javne biblioteke imaju obavezu da od svake pozajmljene knjige plate 15 dinara na ime autorskih prava.
Po rečima bibliotekara, to će biti drastičan udar na budžete biblioteka što će se odraziti na nabavku knjiga.
Ako bi opastala ovako predviđena tarifa, čačanska biblioteka bi morala polovinu svog budžeta da izdvoji za tarifu, s obzirom da godišnje pozajmi oko 100.000 knjiga.
“Od 1.januara se uvodi tarifa za posudbu knjiga iz javnih biblioteka Srbije. Govorimo o 530 biblioteka koje se nalazi u mreži javnih biblioteka Srbije koje će biti pod odredbama ovog zakonskog akta ili tarife koja je uvedena kako bi se, kako kažu predlagači, na pravičan način izvršila raspodela novca od pozajmice knjiga onim autorima koji su naravno napisali te knjige. Javne biblioteke nisu bile konsultovane niti smo mi bili pozvani sa te strane kao merodavan ili pravi partner za razgovor, bilo z auvođenje tarife ili za visinu nadoknade koja je predviđena ovom uredbom. Bibliotekarsko društvo Srbije se nametnulo kao reprezentativno udruženje Biblioteka Srbije za diskusiju o ovoj temi, međutim, mi nismo imalimogućnost da na bilo koji način utičemo na izmene predloga”, kaže direktor Gradske biblioteke Bogdan Trifunović..
Na predlogu uredbe radila je organizacija koja štiti prava autora, udruženje koje je registrovano u Beogradu, a sa druge strane jedna radna grupa koju je delegiralo Ministarstvo kulture.
“Ne bežimo od toga da autori dobiju deo nadoknade za pozajmicu knjiga, ali ne na ovaj način kako je predviđeno. Smatramo da je iz više razloga ovo neodrživo a sa neke strane je i nepravično. Po kom osnovu su samo javne biblioteke deo ove uredbe? Predviđeno je da se svaka knjiga koja se kroz katalog evidentira da je pozajmljena korisniku u javnoj biblioteci bude uračuna u ovu tarifu od 15 dinara po primerku, ali šta je sa onim knjigama koje su u javnom domenu? Šta je sa onim autorima koji su preminuli pre 100 i više godina? Kome će ta nadoknada ići? Kao Bibliotekarsko društvo Srbije predlažemo da se odloži primena ove tarife. Potrebno je na neki mnogo pravičniji način osmisliti tarifu i kako će se zaračunavati i kako će se taj novac deliti do krajnjih korisnika”, kaže Trifunović.
Troškove takse snosiće javne biblioteke, što se direktno i navodi u uredbi.
“Neke biblioteke, ako ovo zaživi, moraće više da plaćaju za tarifu nego što će biti njihovi budžeti za nabavku knjiga, što dovodi u pitanje kreiranje budžeta za nabavku knjiga i za to što je potrebno, jer svi mi znamo šta naši korisnici traže i žele”, rekao je Trifunović.
Prosečne zarade zaposlenih u bibliotekama bio je u rangu da profesorima u školi. Mejdutim, poslednjih godina su u velikom zaostatku pa su prosečne zarade oko 70.000 dinara.
Hoce li se izabrati direktor u Biblioteci? Godinu dana bez direktora. Sramota za grad.