Umesto odgovornosti, bivši direktor JKP Duboko nagrađen novom funkcijom
Nakon ostavke na mesto direktora Regionalnog centra za upravljanje otpadom JKP Duboko, Momir Milovanović je, umesto odgovornosti za veliki požar 3. maja na deponiji i nestručnog upravljanja tim preduzećem, nagrađen novom funkcijom i postao je menadžer Centra za selekciju otpada u tom preduzeću.
Na tu funkciju je postavljen rešenjem v.d. direktorke Tanje Knežević, koja slovi za njegovu blisku saradnicu i koja je, u vreme požara, bila tehnička direktorka.
– Nikakve izjave neću da dajem. Na putu sam i žurim u ministarstvo – rekla je za OzonPress u telefonskom razgovoru Knežević.
Na našu molbu da potvrdi ili dematuje informaciju o tome da je Momir Milovanović imenovan za menadžera, uzvratila je: „Neću ništa da potvrdim“ i prekinula telefonsku vezu.
https://www.ozonpress.net/drustvo/momir-milovanovic-podneo-ostavku-na-mesto-direktora-jkp-duboko/
O tome kako se stranački ortaci rotiraju na funkcijama i kako ih, bez obzira na velike propuste i štete, štiti vlast naprednjaka, svedoči nedavna istorija njihovih kadrovskih rokada u JKP Duboko.
Naime, na poziciji menadžera Centra za selekciju otpada, do prošle godine, bila je Tanja Knežević. To radno mesto ostalo je upražnjeno kada ju je Milovanović imenovao za tehničku direktorku. Nakon njegove ostavke, postala je v.d. direktora JKP Duboko i sa te pozicije je bivšem direktoru omogućila funkciju menadžera tog Centra.
Za to vreme, zbog posledica od požara i blokade deponije koju od 18. avgusta organizuje udruženje „Da (ne) dišemo Duboko“ čiji aktivisti dozvoljavaju da se na njoj odlaže samo smeće iz Užica, ali ne iz ostalih osam lokalnih samouprava koje su osnivači JKP Duboko, među kojima je i Čačak, to preduzeće se suočilo sa mnoštvom problema i manjkom prihoda.
Istovremeno, otkrilo se da deponija, koja je odavno pretrpana smećem i godinama zagađuje vodotokove i zemljište, nema potrebne dozvole za rad, što znači da je radila nezakonito, a država na to nije reagovala.
Opstrukcija
Radojica Vulović, predstavnik Grada Čačka u tročlanom Nadzornom odboru JKP Duboko, čiji novi sastav je formiran u martu ove godine, kaže za OzonPress da je čuo da je bivši direktor imenovan na novu funkciju, ali da nije video rešenje o tome.
– Tražio sam da se sa Milovanovićem, posle svega što se dogodilo na deponiji, raskine radni odnos. On je imao menadžerski ugovor na četiri godine koji je prestao da važi kada je podeo ostavku – navodi za naš portal Vulović.
U preduzeću, dodaje, tvrde da nije u pitanju menadžerski ugovor, već ugovor o radu na neodređeno vreme, ali da mu pravna služba, iako je to tražio, nije dostavila dokumentaciju na osnovu koje je Milovanović zaposlen.
– Posle njegove ostavke, hteli su da ga postave za tehničkog direktora, čemu sam se protivio, a onda su otišli kod gradonačelnice Užica i odlučili da on bude menadžer Centra za selekciju. U Nadzornom odboru su dva člana iz Užica i uvek su me preglasavali – svedoči Vulović.
On je i ranije optuživao Milovanovića da je nestručnim radom i kršenjem zakona uništio preduzeće. Dokaze o tome je, kaže, dostavljao predsedniku Nadzornog odbora Saši Misailoviću, inače penzioneru i nekadašnjem načelniku Policijske uprave Užice, ali on nije reagovao.
https://www.ozonpress.net/politika/pljacka-na-deponiji-duboko-nestao-otpad-buldozer/
Tvrdi da je uprava preduzeća odbijala da mu dostavlja dokumenta neophodna za rad NO, na šta ima pravo, pa je bio prinuđen da se poslovodstvu obraća zahtevima za pristup informacijama od javnog značaja.
– I pored toga, dobijao sam samo deo traženih dokumenata – tvrdi Vulović.
Na naše pitanje kako je moguće da mu je kao članu NO uskraćeno pravo uvida u važna dokumenta preduzeća, Vulović odgovara:
– Jednostavno, pravnik u preduzeću mi kaže – ne dam ti ništa – i dodaje da je „NO donosio odluke na osnovu netačnih informacja koje je dostavljala pravna služba“.
Navodi da je, zbog imenovanja Milovanovića na novu funkciju, tražio da se sastane NO, ali da predsednik tog odbora još uvek nije zakazao sednicu.
Naš portal je pokušao da pozove predsenika NO Sašu Misailovića, ali on se nije javljao na mobilni telefon. Treći član tog odbora je Slavenko Milikić, predstavnik zaposlenih.
Smena rukovodstva
Nikola Pavićević, predsednik sindikata Sloga u JKP Duboko, navodi da taj sindikat zahteva raskid ugovora o radu sa Momirom Milovanovićem i smenu kompletnog rukovodstva preduzeća.
– U vreme kad je bio direktor, 2019. godine, Milovanović je osuđen za mobing nad jednim radnikom kome je, i pored presude suda, ubrzo dao otkaz. Mandat mu je bio istekao, ali NO mu je omogućio da ostane na toj funkciji u statusu vršioca dužnosti jer se, navodno, niko nije javio na konkurs za direktora – priča za OzonPress Pavićević i navodi da su u pitanju, „najverovatnije, stranačke stvari“.
Predstavnici sinikata, objašnjava, donedavno, nisu pozivani na sastanke NO kako bi ukazali na propuste u radu poslovodstva, iako na to imaju pravo, ali ne i pravo odlučivanja.
– Razgovarao sam nedavno sa sadašnjom v.d. direktora Tanjom Knežević i rekao joj da je potrebno da preduzeće raskine ugovor o radu sa Milovanovićem, a ona je rekla da to ne može da uradi, pa sam joj predložio da i ona podnese ostavku – otkriva Pavićevć.
U JKP Duboko, koje samostano ostvaruje prihode, ističe Pavićević, zaposlena su 84 radnika. Plate su, za sada, kaže, redovne, ali radnici strahuju šta će se dalje dešavati.
https://www.ozonpress.net/politika/deponija-duboko-je-kao-kolubara-zlatna-koka-za-izvlacenje-novca/
– JKP Duboko može da radi profitabilno, ali samo ako bi njime upravljali stručni ljudi, a ne oni koji su zaposleni na osnovu stranačke pripadnosti – poručuje Pavićević.
Zaštita direktora
Jovan Topalović iz udruženja građana „Da (ne) dišemo Duboko“, ocenjuje da je imenovanje bivšeg direktora JKP Duboko na novu funkciju „klasična politička zaštita“.
– Direktore u javnom sektoru, koji su imali loše rezultate ili su kršili zakone, vlast štiti i oni ne dobijaju otkaze, već se prebacuju na druga radna mesta u istom preduzeću – kaže za naš portal Topalović.
Milovanović je, ocenjuje, podnošenjem ostavke priznao krivicu, ali ga na odgovornost nisu pozvali ni vlast, ni preduzeće koje je godinama predvodio.
Topalović dodaje da je „Da (ne)dišemo Duboko“ dalo rok lokalnoj vlasti, JKP Duboko i užičkom JKP Bioktoš da do 21. oktobra pozovu na razgovor predstavnike tog udruženja koje traži da se pronađe nova lokacija za odlaganje smeća iz Užica, kao što su to učinile ostale lokalne samouprave koje su osnivači Dubokog.
– Zahtevamo da se zatvori deponija Duboko i da se na nju ne odlaže ni smeće iz Užica, jer ona nema potrebne dozvole za rad. Ukoliko nas do 21. oktobra ne pozovu na sastanak, ni kamionima iz Užica više nećemo dozvoljavati da istovaraju smeće na deponiju – kazao je za naš portal Topalović.
Istražni postupak
Osnovno javno tužilaštvo u Užicu pokrenulo je istražni postupak pre više od pet meseci o uzrocima i posledicama požara na deponiji, ali on još uvek nije završen.
– Još uvek nisu kompletirani svi izveštaji nadležnih organa i institucija i nisu obavljeni svi razgovori sa odgovornima – kazao je za OzonPress glavni tužilac Marko Dimitrijević. Na pitanje našeg portala da li su on i tužilaštvo izloženi pritiscima predstavnika vlasti ili nekog drugog, zbog slučaja Duboko, navodi da „u tom, ni u bilo kom drugom slučaju od kada je on tužilac, takvih pritsaka nije bilo“.
– Ne bih dozvolio da bilo ko vrši pritisak na mene – kazao je za naš portal tužilac Dimitrijević.
_____________________________________________________________