Vlast obećala odgovore na zahteve građana o zatvaranju deponije Duboko
Užička vlast se obavezala da će do petka, 25. oktobra, u pisanoj formi, odgovoriti udruženju „Da (ne) dišemo Duboko“ na njihove zahteve o zatvaranju regionalne deponije Duboko i iznalaženju nove lokacije za odlaganje smeća iz Užica.
To je dogovor koji su obe strane postigle na sastanku koji je tražilo to udruženje, a koji je održan krajem prošle sedmice u Skupštini grada, kome je prisustvala i gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević.
Predrag Gavović, pomoćnik gradonačelnice koji je, takođe, bio na tom skupu, potvrdio je da je takav dogovor postignt i naveo da su, za razliku od prethodnih sastanaka, učenici tog skupa „približili određene stavove“.
– Odgovorićemo udruženju u dogovorenom roku, nakon što se konsultujemo sa nadležnim ministarstvima. Ali, praktično je nemoguće doneti odluku da više ne želimo regionalni centar za upravljanje otpadom i da ga zatvaramo – kazao je Gavović nakon tog sastanka.
Dodao je da ni na jednom sastanku Koordinacionog tela JKP Duboko, koga čine predstavnici devet lokalnih samouprava koje su osnivači tog preduzeća, „nije bilo reči o novim lokacijama za deponovanje smeća iz Užica“.
– Nismo pričali ni o mogućnosti da Užice odlaže neopasni otpad teritoriju neke druge lokalne samouorave, jer će se to isto odlagati nesanitarno, jer sve druge opštine, takoreći, rade nesanitarno osim, možda, Čačka koji trenutno ima ugovor na nekoliko meseci sa deponijm u drugom gradu. Nijedna sanitarna deponija ne želi da popunjava svoje kapacitete, jer se time smanjuje njihov rok trajanja – naveo je Gavović.
I Tanja Knežević, v.d. direktora JK Duboko, bila je na tom skupu i navela da je, nakon požara 3. maja, na deponiji „oslobodođen određeni prostor za deponovanje otpada“, te da su od 28 biotrnova aktivna 22, a da ih je šest zatrpano za vreme požara i da uprava tog preduzeća pokušava da ih osposobi.
– Mi možemo da prihvatimo otpad na jednojoj parceli po odluci Koordinacionog tela – rekla je Knežević i navela da, „i pored toga što nema sve potrebne dozvole već dve godine, Regionalni centar za upravljanje otpadom radi po svim načelima dozvole i poštuje sve ono što je propisano“.
Za dva meseca, najavila je, biće gotova studija o stanju na deponiji koja će pokazati da li je deponija u skladu sa svim propisima i koliki je njen kapacitet.
Predsednik Udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ Jovan Topalović kazao je da je to udruženje od predstavnika vlasti tražilo da se „kao građani Užica, izjasne o tome da li su za ili protiv proširenja deponije i odlaganja još dva miliona tona otpada iz svih devet lokalnih samouprava, narednih 20 godina u Užicu“.
– Tražili smo i da odrede rok za obustavu odlaganja smeća iz Užica na deponiju – naveo je Topalović.
Istakao je i to „da je deponija projektovana za odlaganje 580.000 tona, a da je na njoj deponovano milion tona smeća“ i da „posle požara koji je izazvao ekološku katarofu, ona nema kapacitet za dalje odlaganje otpada“.
– Pretpostavljamo da će gradska vlast poslati upite deponijama koje imaju slobodnog prostora i koje ispunjavaju zakonske norme, ali pitanje je da li će to uspeti – ističe Topalović.
Aktivista tog udruženja Dragan Grujičić ocenio je da je „namera vlasti da se proširi deponija, odnosno da se na lokaciji sadašnje deponije Duboko, pravi nova deponija“.
– Mi, kao građani, imamo pravo da kažemo da želimo da se deponija zatvori, a ne da se proširuje – poručio je Grujičić.
Inače, od 18. avgusta aktivisti tog udruženja blokirali su prilaz deponiji i ne dozvoljavaju da se smeće iz osam lokalnih samouprava odlaže na njoj, a pre neki dan su zapretili da će sprečiti i dovoženje smeća iz Užica.
____________________________________________________________