Prethodni članak
Sunovrat srpske poljoprivrede
Uprkos povećanju subvencija i merama za podsticaj poljoprivredne proizvodnje u 2024. godini, stanje u poljoprivredi je zabrinjavajuće. Na to ukazuju sve češći opravdani protesti poljoprivrednih proizvođača.
Decenijski nemar države i smanjenje podsticaja po hektaru za biljnu proizvodnju dali su svoj rezultat. Davanja države po hektaru u 2012. godini su iznosila 14.000 dinara po hektaru a 2016. godine smanjena na ukupno 4.000 dinara – po 2.000 dinara za biljnu proizvodnju i veštačko đubrivo.
Ništa nije bolje ni u stočarskoj proizvodnji. Prema „Popisu poljoprivrede 2023“, u odnosu na „Popis poljoprivrede 2012“, broj gazdinstava koja se bave govedarskom proizvodnjom manji je za 60 odsto. Ukupan broj grla goveda, prema „Popisu poljoprivrede 2023“, manji je za 20 odsto u odnosu „Popis poljoprivrede 2012“.
Ovaj podatak jasno ukazuje na neadekvatne mere zaštite i pomoći domaćem stočarstvu, posebno odgajivačima koji se bave mlečnim govedarstvom. Kao grana stočarstva na koju se odnosi 60 odsto stočarske proizvodnje, mere koje su bile i koje se sprovode su nedovoljne da se zaustavi propast srpskog govedarstva.
Na osnovu izveštaja Republičkog zavoza za statistiku i obrade Ministarstva poljoprivrede iz jula meseca, orijentacioni bilans goveđeg mesa pokazuje da se u 2024. godini očekuje uvoz 4.800 tona goveđeg mesa, što je poražavajući podatak. Navodi se, takođe, da je kontinuirana cena tovne junadi oko 500 dinara po kilogramu. Pitamo se ko je od odgajivača dobio tu cenu kada je u periodu januar-jul 2024. godine najviša otkupna cena bila 3,2 evra tj. Između 370 i 380 dinara po kilogramu.
S obzirom da je 46 odsto od ukupnog broja goveda distribuirano u Regionu Šumadije i zapadne Srbije, mislimo da je neophodno podstaknuti stočare ovog regiona, jer je više od 90 odsto goveda iz ovog regiona simentalske rase koja je najpogodnija za tov i proizvodnju goveđeg mesa na ovom podneblju.
Pozivamo nadležne da odgovore na pitanja pojedinih udruženja proizvođača mleka iz Šumadije i Mačve u vezi sa 80.000 fantomskih krava i tako spreče zloupotrebe sredstava iz agrarnih fondova. Zabrinjavajuća je činjenica da se na području šumadijskog i pomoravskog okruga nalazi manje od 40.000 krava i manje od 65.000 goveda do dve godine starosti.
Novi modeli stimulacija su neophodni srpskom govedarstvu i pomoći ruralnim područjima Šumadije i zapadne Srbije kako bi se smanjio konstantan odlazak mladih bez kojih nema ni zaustavljanja propadanja poljoprivredne proizvodnje ni povećanja populacije mladih na selu.
Narodna stranka ima adekvatan plan kako zaustaviti ovaj trend i kako vratiti ugled i ekonomsku stabilnost srpskih poljoprivrednika.
_____________________________________________________