Na današnji dan Užice oslobođeno u Velikom ratu
Na današnji dan, 29. oktobra 1918. godine, Užice je oslobođeno u Prvom svetskom ratu i taj značajan datum za grad je obeležen pomenom i prigodnim programom u porti Crkve Svetog Đorđa.
Pored spomen-ploča sa imenima 267 poginulih boraca položeni su cveće i venci, parastos su služili sveštenici SPC, a u pogramu su učesvovali i učenici OŠ „Stari grad“.
Podsećanje na stradale su organizovali Udruženje potomaka ratnika 1804-1918. „Major Kosta Todorović“ i Crkvena opština Užice.
Rajko Radosavljević zamenik gradonačelnice Užica, naveo je da je u oslobodilačkim ratovima od 1912. do 1918. godine poginulo više od 16.000 boraca iz Užica i užičkog kraja.
– Njima danas odajemo dužno poštovanje za žrtvu koju su podneli, braneći otadžbinu i svoj grad. Slavimo i obeležavamo dan kada su oslobodili Užice u Prvom svetskom ratu, jer to je najmanje što možemo da učinimo – kazao je Radosavljević.
Dodao je da „Užice pamti svoje heroje i obeležavanjem svih važnih istorijskih datuma čuva sećanje na njih“.
– Želimo da se kultura sećanja održi i prenosi na generacije koje dolaze, jer ako pamtimo prošlost imaćemo i budućnost – poručio je Radosavljević.
Vesna Lučić, predsednica užičkog odbora udruženja „Major Kosta Todorović“ navela je da je „u Velikom ratu Srbija je izgubila 1.247.435 stanovnika, od toga oko 845.000 civila i oko 402.000 vojnika, od čega je 58 odsto muškog stanovništva od 18 do 35 godina“.
– Imali smo najviše ljudskih gubitaka od svih učesnika rata u odnosu na broj stanovnika i jedini imali dva puta više civilnih žrtava nego vojnih, tako da Prvi svetski rat, na osnovu onoga što znamo, možemo slobodno nazvati genocidnim nad srpskim stanovništvom – poručila je Lučić.
Navodeći da bi današnjem pomenu „trebalo da bude hiljade Užičana sa Natalijinom ramondom“, ona je pozvala sugrađane, posebno škole i učenike, da se naredne godine u mnogo većem broju uključe u obeležavanje tog značajnog datuma.
– Razmislimo, koliko je svako od nas odgovoran za to što danas ovde nema više ljudi, što ne dajemo sopstveni primer i ne nosimo Natalijinu ramondu. Naši preci su mogli da daju sve za nas, a mi ne možemo ni toliko da se potrudimo. Logično je da se zapitamo po čemu će nas pamtiti potomci i šta im ostavljamo u sećanje i trajanje – kazala je Lučić.
Navodeći da su „sve škole u gradu pozvane da učestvuju u obeležavanju tog datuma“, rekla je da su prisustni samo učenici OŠ „Stari grad“, u kojoj je ona nastavnica istorije.
Vence na spomen-ploče su položili potomci poginulih, predstavnici Grada, Sevojna, udruženja „Major Kosta Todorović“, SUBNOR-a, Društva istoričara Užica, vojnih penzionera, veterana i invalida ratova od 1990. do 1999. godine, SPS-a i drugi.
___________________________________________________________
E hvala Bogu da se neko setio nekog oslobođenja iz I svetskog rata.