Građani tužili JKP Duboko i Grad Užice, od suda zahtevaju da zatvori deponiju
Prvo ročište, po tužbi Udruženja građana „Da (ne) dišemo Duboko” protiv JKP RCUO Duboko i Grada Užica, održano je u Osnovnom sudu u Užicu.
Udruženje traži od suda da, bez izjašnjenja tuženog i bez prethodno održane rasprave, odredi privremenu meru zatvaranja deponije Duboko. Sudska odluka o toj meri, ističe udruženje, iščekuje se u zakonskom roku od osam dana.
Udruženje je podnelo tužbu jer, kako navodi u saopštenju, JKP Duboko duže od dve godine protivpravno obavlja delatnost upravljanja otpadom, prekoračuje kapacitete deponije i skladišti otpad na „privremenim odlagalištima“, koja ne poznaje ni ranije važeća dozvola, ni Zakon o upravljanju otpadom.
Nekontrolisano, ističe se, ispušta otpadne vode i gasove i time direktno ugrožava lokalnu zajednicu i životnu sredinu.
Privremenim merom, kako ističe advokat udruženja Dejan Mraković, prektično se traži zabrana transporta i odlaganja otpada na deponiju Duboko.
Ističe da je priložen veliki broj materijalnih dokaza, kao što su ispitivanja vode Zavoda za javno zdravlje Užice, veštačenje sudskog veštaka iz oblasti zaštite životne sredine koji je ukazao da „prema stanju na licu mesta jasno proizilazi činjenica da se prviremena delatnost JKP Duboko obavlja bez dozvola“.
S druge strane, dodaje to udruženje, tužene strane su se pozvale na to da se otpad na deponiju Duboko ne odlaže i da je Skupština Užica usvojila odluku 6. novembra da se otpad transportuje van grada i da nema potrebe za privremenom merom.
– Zanemaruje se činjenica da se otpad na deponiju Duboko ne odlaže isključivo zbog blokada u kojima skoro tri meseca učestvuju građani okupljeni u udruženje „Da (ne) dišemo Duboko“ – saopštilo je to udruženja.
Za argumentaciju tuženih da će 80 zaposlenih u JKP Duboko ostati bez posla, ako sud usvoji privremenu meru, advokat Mraković navodi da ona govori o tome da „postoje određene aktivnosti koje opravdavaju zahtev za usvajanje privremene mere“.
On je, dodaje se u saopštenju udruženja, naveo da je „pozivanje tuženih na nenadležnost suda bespredmetno i neosnovano, jer član 156. Zakona o obligacionim odnosima daje pravo svakom pojedincu da traži sudsku prioritetnu zaštitu za otklanjanje izvora opasnosti u segmentu ugrožavanja zaštite životne sredine“.
Zastupnici tuženih, smatra advokat, nisu imali nijedan pravni argument sa kojim bi se osvrnuli na dati predlog opravdanosti usvajanja privremene mere i sva argumentacija se odnosila na nešto drugo, a ne na predmet današnjeg ročišta.
– Sudija je, na vrlo objektivan i nepristrasan način, saslušao sve učesnike procesa, tako da smo uvereni da možemo očekivati zakonitu sudsku odluku, jer ovo nam je jedina nada, da ne dozvolimo da deponija koja je pokrila zemlju, ne pokrije i zakon – piše u saopštenju udruženja da je to istakao advokat Mraković.
On je dodao da je „neverovatno to da se regionalnom centru, u koji su svojevremeno uložena i velika sredstva Evropske unije, privredna delatnost organizuje i sprovodi bez zakonom dobijene dozvole od resornog ministarstva“.
Neshvatljivo je, kaže, „pasivno držanje inspekcijskih organa koji su doveli tužioce u situaciju da sudski traže svoja prava, u cilju zaštite životne sredine, života, zdravlja i boravka na svojim domaćinstivma“.
Tužbu protiv JKP Duboko i Grada Užica je podnelo 38 građana Užica. Oni, podsećaju u udruženju, traže da tuženi, zbog nepravilnog upravljanja deponijom, otklone izvor opasnosti tako što će preduzeti mere potpune sanacije deponije.
U okviru toga traže sanaciju sistema za upravljanje deponijskim gasom, rekonstrukciju sistema za sakupljanje, tretman i kontrolu otpadnih voda, uključujući sprečavanje daljeg ispuštanja neproceđenih voda i da se višak otpada, koji prevazilazi kapacitete deponije, premestiti na drugu pogodnu lokaciju.
Regionalna sanitarana deponija Duboko je gorela u više navrata. U maju ove godine je požar gašen 20 dana, nakon čega su se građani pobunili.
Organizovali su proteste, a od 19. avgusta i danonoćne blokade sprečavajući da se na njoj deponuje otpad iz osam lokalnih samouprava koje su njeni osnivači, a od 4. novembra, ne dozvoljavaju da se na njoj odlaže i smeće iz Užica.
_______________________________________________________________
Dvadeset ljudi uslovljava vlast, blokira ceo region! Gradonačelnica zatvara deponiju, ostavlja radnike bez posla, ministarka nesposobna!Sramota me gde živim i za koga sam glasao!
glasaj opet
ti i tebi slicni bi i rodjenu majku prodali za sitnu vajdu
Uzicani bi da otpad odlazu ali u drugom gradu….pa nece moci….
Не треба да трпе смеће испод својих прозора. Људи су лепо упозоравали, власт није слушала. И ово је резултат. Али Драгане другачије би ти причао да се смеће лагерује испод твог прозора.
Neka zatvore deponiju ali prethodno neka vrate pare samodoprinosa građana Opština koje su gradile deponiju.
Neka ti vrati Vučić, s obzirom da je on doveo teletabise koji su upropastili deponiju i od sanitarnog postrojenja za upravljanje otpadom napravili smetlište.
Beeeeeee…. ovce!