Blokada Udruženja JUTA
Od pre nekoliko dana poslovni račun udruženja turističkih agencija YUTA/JUTA je blokiran. Blokadu je izazvalo dugovanje od preko 16 miliona dinara osiguravajućoj kompaniji DDOR. Dugovanje je nastalo zbog neplaćenih polisa za tzv. „YUTA GARANCIJU“ (https://www.yuta.rs/yuta/o-
Naime, budući da manjkaju brojne informacije oko ovog slučaja, Juta je svojim članicama u dogovoru sa kompanijom DDOR ponudila dodatnu polisu garancije koja je imala za cilj zaštitu prava putnika u slučajevima insolventnosti organizatora turističkog putovanja, odnosno bankrota i nemogućnosti samog organizatora da obezbedi ugovorene obaveze prema svojim putnicima.
– Pitanje je da li je našim zakonskim regulativama uopšte dozvoljeno ovakvo posredovanje: OSIGURAVAJUĆA KOMPANIJA – OSIGURANIK – TREĆE LICE UGOVORAČ. Time treba da se pozabavi nadzorni odbor Narodne banke Srbije zadužen za osiguravajuća društva. Možemo samo da pretpostavimo da je Juta na sebe preuzela ogroman rizik dogovorom sa DDOR-om da se „kreira“ ovakav proizvod gde će Juta biti posrednik između DDOR-a i svojih članica koje su se odlučile da kupe ovu polisu – kažu u Udruženju JUTA.
Svakako da jedno udruženje, kakvo je Juta, mora misliti i o finansijama, te je jasno da je provizijom od DDOR-a finansirala delom svoje poslovanje.
Tokom pandemije virusa Kovid-19, 2020. i 2021. godine kada turističke agencije gotovo da i nisu poslovale, članice Jute su odbile da plate svoje obaveze prema Juti u pogledu ovih dodatnih polisa DDOR-a, jer ih nisu ni koristili tokom tog perioda.
– Nemamo ni informaciju da li je uopšte bilo koja članica Jute aktivirala ovu polisu? – kažu u JUTA.
Juta je u prethodne dve godine vodila borbu sa DDOR-om koji je konstantno pretio blokadom, uspeli su da izdejstvuju plaćanje na rate duga koji je bio na početku oko 35 miliona dinara. Ali, kao što se može videti, DDOR nije imao sluha, i izvršio je blokadu računa na preostali dug od 16 miliona dinara. Prema rečima direktora Jute, Aleksandra Seničića, Juta će pokušati da preko svojih članica i sponzora prikupi novac do kraja godine, ali situacija je neizvesna, te apeluje da i država pomogne.
Mediji, a time i javnost, godinama unazad promovišu Jutu kao neku zvaničnu državnu instituciju (?!), a zapravo „Nacionalna asocijacija turističkih agencija Srbije Juta“ je registrovana u APR-u kao i sva udruženja u Srbiji, kao UDRUŽENJE – strukovno udruženje turističkih agencija.
Juta je samo jedno od četiri postojeća registrovana udruženja turističkih agencija u Srbiji: ANTAS – Asocijacija nezavisnih turističkih agencija Srbije, URA – Udruženje receptivnih agencija Srbije, UTAS – Udruženje turističkih agencija Srbije i udruženje NATAS koje ima status Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (kao i Juta) zahvaljujući međunarodnom statusu (NATAS je članica Evropske turističke asocijacije, pridružena članica Evropske asocijacije turističkih agencija i Svetske turističke organizacije sa kojom imamo dva potpisana međunarodna protokola o zaštiti turista).
Juta ove godine slavi 70 godina od svog osnivanja, što je svakako za poštovanje. Ima oko 170 članica, od čega i najveći broj organizatora turističkih putovanja („velike agencije“). Pozivati državu u pomoć jednom strukovnom udruženju je malo čudno, budući da u slučaju gašenja Jute sve agencije članice ovog udruženja imaju alternatinu učlanjenja u neko od postojećih udruženja.
Prava putnika će naša asocijacija sprovoditi strogim usvojenim „STANDARD NATAS“ koji takođe podrazumevaju dodatnu polisu sigurnosti, ali ne od domaćeg osiguravajućeg društva, već preko osiguravajuće kompanije iz EU.
Dakle, da zaključimo. Juta nije državna institucija, u pitanju je obično udruženje turističkih agencija. Postoje alternative; i druga udruženja koja se godinama bave zaštitom prava struke, sarađuju sa državnim organima, i zaštitom putnika.
Nacionalna asocijacija turističkih agencija Srbije – NATAS zakazala je za sredu 20. novembra vanrednu sednicu Upravnog odbora gde će se razmatrati ovaj problem sa osiguranjem u našoj zemlji, jer već više od 6 godina osiguravajuće kompanije u našoj zemlji se ponašaju monopolski. Angažovana je već pravna služba koja će uputiti dopis NBS sektoru za osiguranja, kao i UOS-u, Udruženju osiguravača Srbije. Zakonske regulative se moraju poštovati, a ako se krše, mora se snositi puna pravna odgovornost.
________________________________________________________