Posetili smo odeljenje koje nema telefone: Postigli su odlične rezultate (VIDEO)
Štrajk prosvetnih radnika za bolji status obrazovanja u Srbiji nastavlja se po okruzima. Kad nema sistema bljesnu svetli primeri širom zemlje gde vidimo kako na obrazovanju dece zajednički rade nastavnici i roditelji.
Jedna takva priča nam dolazi iz Čačka i Osnovne škole „Milica Pavlović“. Tamo su roditelji učenika IV-1, nakon loših inicijalnih testova na početku godine, doneli odluku da se deci zabrane telefoni. Ne samo u školi, već i u kućama. I šta je učinak, prenosi nam Nebojša Jovanović, reporter Dnevnika na TV Nova.
Odeljenje IV -1 na prvi pogled isto je ili slično kao svako drugo. Medjutim, nije. Ovi učenici ne koriste mobilne telefone. Ne samo u školi, već i u svom domu. Da im se zabrane, bila je inicijativa roditelja nakon što su na početku školske godine pokazali loše znanje na inicijalnim testovima.
– Znamo da je učiteljica posvećena svom radu maksimalno i deci. Na roditeljskom sastanku smo pokušali da utvrdimo uzroke toga. Složili smo se da decu odvratimo od telefona, televizora i da ih podstaknemo da čitaju knjige. Deca su to prihvatila, shvatila su da je to neki pravi put i nadamo se da će to ostati tako – kaže roditelj i inicijator ideje Milutin Ristović.
Na prvom prolaznom vremenu, tromesečju, rezultati iznad očekivanja, ovo je jedino odljenje koje nije imalo nijednu nedovoljnu ocenu i nijednu vaspitno disciplinsku meru.
– Novi roditeljski sastanak koji smo nedavno imali, roditelji su jedva čekali da čuju neke moje utiske i impresije. Ono što sam rekla u jednoj rečenici bilo je da su nam deca progledala i progovorila. Verujte da je promena bila čak i fizički vidiljiva. Osim što su počeli više da se druže i što su stavili fokus na nastavu, postali su aktivniji, postali su raspoloženiji, počeli su brže da povezuju činjenice i čini mi se da sada ovo znanje koje imaju da će biti trajno zapamćeno. Kada su sami prepoznali kako se sami bolje osećaju i koje im je benefite ovaj projekat doneo deca su odlučila da ovu akciju produžimo. Tako da smo je produžili do Nove godine, a možda i do kraja školske godine – kaže učiteljica Vesna Jerotijević.
Odvikavanje od telefona nije bilo lako, ali su uz podršku roditelja, braće i sestara prebrodili krizni period. Promenili su se i odnosi u porodici, više posvećuju pažnje jedni drugima i zajedno uče.
– Koristio sam samo Viber i Gugl, a mnogo više sam igrao igrice, ali imao sam limit, odnosno roditeljsku kontrolu. Zbog toga mi je na početku bilo teško kada mi je majka to saopštila. Nisam očekivao da će to biti jako ozbiljno, ali eto, ozbiljnije je ali je lako bez telefona – kaže Veljko Vuletić.
– Pred spavanje sam gledala telefon, a mami sam govorila samo još malo, samo još malo. Sad mi je bolje, mogu bez telefona i zaspim ranije. Mnogo više pričam sa roditeljima – kaže Anđela Dabović.
– Sada pamtim bolje, odmorniji sam, imam više energije, bolje se oblačim, više pamtim na času i više se javljam na času – kaže Kristijan Kovačević.
– Obično sada kada sam druga smena čitam knjigu, a kada završim sa školom obično se igram sa svojom mlađom sestrom i baš mi je lepo – kaže Konstantin Kurućubić.
– Život je lepši bez telefona. Kada se ostavi telefon vidi se mnogo više stvari nego što se videlo – kaže Bobana Đondrić.
– Osim što imam dosta više vremena zaljubio sam se u jednu devojčciu. Da sam imao telefon verovatno je ne bih primetio – kaže Vukadin Krstović.
Roditelji su svesni da će telefoni biti neizbežni već od sledeće školske godine jer se komunikacija sa nastavnicima preselila na viber grupe. Zbog toga, kažu, uloga roditelja dalje je presudna.
– Ovo je jedna ideja koja je urodila plodom zahvaljujući jednoj maloj zajednici. Zajednica kada je složna lako je doći do cilja. Mi smo tu da ih vaspitavamo, da im kričimo put i usmeravamo ih ka boljem sutra, a oni su tu da sprovedu u delo – kaže Milutin Ristović.
– Ovo je jedan primer dobre prakse. Ono što prosvetni radnici uvek provlače to je ta saradnja sa roditeljima. Zajednički dogovori između roditelja, učitelja i nastavnika je nešto što je jedino na dobrobit dece – poručuje učiteljica Vesna Jerotijević.
Njihova dobra praksa prepoznata je od lokalne zajednice pa su im čačanske firme obezbedile autobus i besplatan odlazak na Sajam knjiga u Beograd. I na tome ne staju, svoja iskustva prenose dalje, pa i nama, (fajl 2291) uz poziv da ih posetimo na kraju školske godine i vidimo konačan rezultat projekta „Ostavi telefon i čitaj„.