Vlada menja Zakon o porezu na dohodak, nejednakosti ostaju
Ministarstvo finansija Republike Srbije objavilo je radnu verziju Zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana. Iako živimo u trenutku kada ovo može delovati kao sporedno pitanje, želimo da ukažemo na njegov značaj i javnosti ponudimo moguću alternativu.
Očekivano, predložene izmene tiču se tehničkog usklađivanja zakona sa, na Socijalno-ekonomskom savetu dogovorenim povećanjem neoporezivog dela zarade. Pored toga, pohvalno je što će novim odredbama biti otežano izbegavanje plaćanja godišnjeg poreza na dohodak u celosti osobama koje su ulagale svoju zaradu u alternativne investicione fondove i time, do sada, ostvarivale pravo na poreski kredit.
Ipak, nije napravljen nijedan značajniji korak u pravcu otklanjanja opšte nepravičnosti načina na koji je uređeno oporezivanje zarada.
Srbija, ukoliko predložene izmene budu usvojene, ostaje jedna od retkih evropskih zemalja koja nije uvela sistem progresivnog oporezivanja zarada. Naime, svi, bez obzira na visinu zarada, plaćamo porez na zarade po stopi od 10%.
Ipak, usled postojanja najviše mesečne osnovice za plaćanje doprinosa, koju čini petostruki iznos prosečne mesečne bruto zarade, ukupno opterećenje zarada ima regresivnog karaktera, odnosno, više su opterećeni građani i građanke koji imaju niža u odnosu na one sa izrazito visokim primanjima.
Timе dolazimo u apsurdnu situaciju da radnik koji prima 100.000 neto izdvaja oko trećine svoje bruto zarade za poreze i doprinose, dok kod izrazito visokih zarada ovaj procenat ima tendenciju pada, pa oni čija neto zarada iznosi milion dinara za poreze i doprinose izdvajaju tek petinu svoje bruto zarade.
– Da država više brine o bogatijima ukazuje nam i deo Zakona o porezu na dohodak građana koji govori o pravu poslodavca na „povraćaj dela plaćenog poreza na zaradu za novozaposleno lice“. Podsećamo ovom prilikom da je poreski obveznik zaposleni – kažu u Centru za političke emancipacije.
Kako se onda poslodavcu, koji je samo poreski platac, odnosno vrši obračun i u ime zaposlenog uplaćuje porez, vrši povraćaj poreza? U praksi, ispostavlja se, novozaposleno lice subvencioniše svog poslodavca time što se od njegovog poreza deo novca vraća nazad poslodavcu.
Ukoliko je cilj Vlade da smanji nezaposlenost, postoje brojne mere koje je moguće sprovesti, a da nije u pitanju prelivanje novca zaposlenih njihovim poslodavcima, odnosno, od siromašnijih ka bogatima.
Sasvim suprotno, Centar za politike emancipacije je još krajem prošle godine predložio uvođenje sistema progresivnog oporezivanja zarada, što bi značilo oslobađanje niskih zarada poreza, a onda postepeni rast poreskih stopa koji bi pratio i sam rast zarada. Uvođenjem progresivnog poreza bi se napravio mali, ali značajan korak u pravcu obustavljanja tendencije rasta nejednakosti kojem svedočimo decenijama unazad.
Pozivamo sve parlamentarne stranke da usaglase predloge izmena Zakona o porezu na dohodak građana kojim bi bila omogućena pravednija raspodela dohotka.
_________________________________________________
Porez na dohodak građana se ne odnosi samo na zarade nego i na ostvarenu dobit preduzetnika tj kod njih(preduzetnika) u osnovicu za obračun poreza, pored zarade, ulazi i ostvarena dobit.Osnovica se progresivno oporezuje sa 10 i 15% zavisno od visine osnovice.Pored toga preduzetnik plaća i 10% na ostvarenu dobit preduzetničke radnje( tako da se ostvarena dobit dva puta oporezuje).Naravno plaća i PDV po stopi od 20% ,I kada se saberu svi porezi i doprinosi,proizilazi da preduzetnik više radi za državu (tj. aktuelnu vlast)nego za sebe.Dakle ,kada se piše o ovome, treba sagledati celokupnu sliku a ne samo delove.Ovo je NAJPROGRESIVNIJE oporezivanje.