Novo otkriće na Rudniku
Рудник је био један од најзначајнијих рударских и трговачких центара у средњовековној Србији. Према досадашњим сазнањима, на релативно малом простору, од савременог насеља Колонија до Мале Кеље, имао је три цркве.
Овогодишња археолошка истраживања на локалитету Дрење-Имање Никића указују на постојање још једног верског објекта на Руднику. Ова несвакидашња грађевина има солидан улаз који је водио у подрумски део, док се богослужење вероватно обављало на спрату, на шта указују и фреске које су пронађене у слојевима насталим обрушавањем горњих делова објекта.
Улаз на спрат је био са западне стране где су слабо очувани остаци стубова, могуће од трема. Грађевина је вероватно у неком тренутку променила намену јер је у апсиди подигнут монументални стуб који се шири према врху и ојачан јужни улаз. Археолошким ископавањима отворена су нова питања у откривању занимљиве прошлости средњовековног Рудника.
Истраживања на имању Радовинке Никић, спроводе се у организацији Музеја рудничко-таковског краја и Одељења за археологију Филозофског факултета у Београду, финансирана су средствима Министарства културе и информисања, а спонзорисана од стране фирми Рудник и флотација „Рудник“ и „Swisslion-Тakovo“. Археолошку екипу чине др Дејан Радичевић, музејски саветник Ана Цицовић и докторанд Мирко Вранић.
А. Ц.
_________________________________________________________
Rec je o imetku porodice Music, brace Stefana i Lazara. Oni su jedina porodica koja je uz odobrenje cara imala pravo na svoj novac.
Bili su vlasnici mnogih rudnika, od kojih se izdvajaju rudnici srebra na Kopaoniku i Rudniku.
Imetak im se prostirao od Lazarevca do granice sa danasnjom Albanijom
Jedna od zaduzbina porodice Music je i manastir Nova Pavlica kod Kraljeva, gde se pre Kosovskog boja pricestio jedan deo vojske