Olakšice za novozaposlene idu na teret zaposlenih
Već devetu godinu za redom SNS vlast produžava olakšice za novozaposlene, kroz povraćaj doprinosa i poreza na zarade, pravdajući to rasterećenjem privrednih subjekata i omogućavanjem povoljnijih uslova privređivanja. Procenjeni efekat takvih olakšica je, zajedno sa povećanjem neoporezivog dela zarade, veći od 120 miliona EUR, za koliko će biti manji budžetski prihodi u 2025. g.
Na tu temu Gortan Joksimović, master pravnik – specijalista za oblast poreskog savetovanja iz Resorng odbora za finansije i privredu Srbija centra, kaže sledeće:
Problem sa ovom merom je u tome što smanjuje budžetski prihod i stvara prostor za različite zloupotrebe. Bez kontrole stvarnih efekata i korespondentnih troškova ovakve mere, nije moguće ni njeno usmeravanje ka onim privrednim subjektima koji zaista povećavaju produktivnost i doprinose privrednom rastu.
Kako je ukupan efekat datih subvencija i poreskih olakšica na privredni rast Srbije u prethodnih 12 godina zanemariv, Srbija centar će preko svojih parlamentarnih predstavnika zahtevati analizu o tome za koliko je, u prethodnih 12 godina po osnovu svake od različitih subvencija i poreskih olakšica, država smanjila prihode sopstvenog budžeta, kao i kakvi su bili neposredni efekti tih olakšica (ko su bili korisnici olakšica, da li su korisnici trajno zadržavali zaposlene, da li ove firme i dalje posluju, kolika je dodata vrednost stvorena od strane ovih kompanija, kolika je prosečna zarada u ovim kompanija i dr).
Posle devet godina primene ovih olakšica, umesto da se one nastave, vreme je da se svedu računi. Špekulativno privredno ponašanje na svojoj koži osećaju novozaposleni u brojnim firmama, onima koje se otvaraju radi manipulacije – korišćenja jeftine radne snage i oslobađanja od poreza i doprinosa.
Iako Zakon o radu garantuje zaposlenima pravo na odgovarajuću zaradu, i izričito definiše da ta zarada sadrži poreze i doprinose koji se plaćaju iz zarade, olakšice predviđaju da se sav povraćaj zarade i doprinosa usmerava ka poslodavcu.
Često se ove firme angažuju, putem bratsko-političkih veza, na preplaćenim državnim projektima, te građani plaćaju projekte višestruko više od njihove realne vrednosti, često i kroz zaduživanje države uz visoku kamatu, tako da se i koruptivne delatnosti dodatno finansiraju ovakvim olakšicama.
Stranka Srbija centar naglašava potrebu da se u našem društvu obnovi pravedna raspodela nacionalnog bogatstva, i fokus kod davanja olakšica i subvencija usmeri ka perspektivnosti preduzeća, tehnološkom razvoju i rastu životnog standarda.
U tom smislu, primat bi trebalo da imaju delotvornije mere koje će domaćim privrednicima i startapovima povećati pristup izvorima finansiranja i znanju, i smanjiti administrativne troškove: garantne šeme, simplifikacija administrativnih procedura, podsticaji za komercijalizaciju novih tehnologija, razvoj digitalne infrastrukture i logističkih sistema, podsticanje partnerstva malih i srednjih sa velikim preduzećima i univerzitetima.
Pošto je Srbija u ovom momentu daleko od bilo kakve ekonomske reforme, koja bi trebalo da donese socijalnu pravičnost u raspodeli društvenog bogatstva, Srbija Centar poziva Vladu i Narodnu skupštinu da uspostavi makar ravnotežu između novozaposlenih i poslodavaca, tako što će usloviti olakšice time da novozaposleni bude zadržan u radnom odnosu minimum dve godine odnosno dvostruke duže od perioda korišćenja olakšice, i tako snažnije osigura položaj novozaposlenih
_________________________________________________________