Kako ova vlast priprema čačansku nadstrešnicu za obrušavanje
Piše: Slavoljub Bošković
Slika prva: kišna kanalizacija
Pre nekoliko godina na Ljubić keju u Ciglarskoj ulici, na njenom najnižem delu, pri svakoj ozbiljnijoj kiši se dogadjalo izlivanje vode iz kišne kanalizacije koja je plavila prizemne i podrumske prostorije više okolnih domaćinstava. Mreža ove kanalizacije je čišćena svake godine, ali poplave su se ponavljale. Uputili smo zato, zahtev Javnom preduzeću „Gradac“ da prvom narednom prilikom neko od gradjana bude prisutan tom čisćenju. I začudo, tako se i dogodi.
Ekipa iz Beograda sa ogromnom cisternom poranila je, bio je tu i predstavnik gradjana i naravno radnik „Gradca“ koji je trebalo da nas vodi duž odgovarajućeg cevovoda. Krenulo se naravno od uliva u Moravu, cisterna je išla uzvodno od šahte do šahte, a pumpa je sa mukom probijala čepove. Kad pumpa to nije mogla, jedan od radnika je silazio sa kofom u šahtu i ručno vadio PVC kese, džakove, kamenje, najrazličitiju ambalažu.
U neko doba, kad se poprilično odmaklo sa čišćenjem, dodje i tehnički direktor „Gradca“ pa videvši kako se radi, nešto se uzvrpolji, sačeka malo pa konačno jedva progovori: „Pa vi čistite cevi fekalne kanalizacije, a treba da čistite kišnu kanalizaciju“.
Treba li naglasiti da se izlivanje kišne kanalizacije i plavljenje i sledećeg proleća ponovilo.
Slika druga: Starčevića put
Neposredno pre održavanja lokalnih izbora u Čačku, početkom juna meseca ove godine u potpunosti je skinuta asfaltna podloga sa površine dve uluce na padinama Ljubić brda, koje zajedno čine jedan saobraćajni i infrasrukturni prsten u ukupnoj dužini od 2,2 kilometra, a kome gravitira preko 500 gradjana. U pitanju su ulice Savkovića kosa i Starčevića put koje se nadovezuju i pripadaju selu Ljubić.
Podrazumeva se da je medju tim domaćinstvima značajan deo seoskih, dakle proizvodnih domaćinstava, kao i bar pet privatnih preduzetnika različitih delatnosti. Većini od meštana, to je i jedini mogući prilaz do svog domaćinstva.
I konačno, posle pet meseci čekanja kraća od ove dve ulice je asfaltirana. Za sve to vreme gradjani su, s obzirom na vremenske uslove, bili izloženi ogromnoj količini prašine, otežanom i usporenom kretanju i saobraćaju, razbijanju svojih vozila, ali i vozila onih u tranzitu.
Muke meštana iz Starčevića puta, čija je ukupna dužina 1,5 kilometar, se na žalost nastavljaju. Pre nekoliko dana su tek počeli radovi na pripremi nove podloge i za ovu ulicu. S obzirom da je ona tri puta duža od prethodne i mnogo složenije konfiguracije, sve će to sigurno potrajati, a optimalni uslovi za polaganje asfalta steći će se tek od aprila sledeće godine.
Da li se ovde radi o kapitalnoj izgradnji ili o kapitalnoj kradji glasova ?
Slika treća: Sistem uzbunjivanja gradjana
Velika poplava na keju 2014.godine bila je tako veliko iznenadjenje za gradjane, da su mnogi morali biti iznošeni na ledjima iz svojih domova, nekima su i automobili ostali poplavljeni u garažama, a kako je tek moglo biti spašeno sve ono što nije imalo točkove.
Treba li uopšte isticati koliko je važno da gradjani na vreme budu obavešteni o opasnostima koje im prete, a u ovom gradu se i posle više od deset godina to ne radi, niti postoje uslovi da se to čini.
Još pre više godina je uradjen idejni projekat sistema za obaveštavanje i uzbunjivanje i to je sve. Ovoj vlasti je toliko stalo do te vlasti da nikakvo uzbunjivanje ne dolazi u obzir. Što gradjani manje znaju o njihovim propustima, veće su šanse da još jedne izbore dobiju.
Neki od gradjana će tom prilikom biti i poplavljeni, neki će i da se podave, ali taj broj će ipak biti manji od projektovanog. A i šta će nam ovakav narod koji samo izvoljeva, večito nešto protestuje i zamislite traži i odgovornost. Pa i ako zapne za sledeće izbore uvešćemo, ima toga u Bosni, Siriji, Bangladešu..
Slika četvrta: Crpna stanica
Da se pomenuta poplava nebi ponovila, kao ni pretnje novim poplavama kao godine 2016, 2018 i 2023, početkom ove godine je konačno otpočeta gradnja crpne stanice na ušću Moaravca u Moravu i po planu je, kao važan bezbednosni objekat, trebala da bude završena do kraja ove godine.
Dva meseca pre tog roka gradonačelnik obaveštava javnost da crpna stanica neće biti završena u roku, jer su zaboravili za trafo stanicu koja treba da crpnu napaja električnom energijom. Rekao je to i ako su pre toga njegovi najbliži saradnici u dva navrata upozoreni da je neophodna blagovremena nabavka odgovarajućih pumpi za vodu koje se za isporuku čekaju godinu dana, kao i da je neophodna gradnja trafo stanice.
Postavlja se pitanje šta je onda razlog što trafo stanica nije ni u fazi idejnog projekta. Da li je ova vlast toliko nestručna pa ne zna da za crpnu stanicu treba i struja i to u svim mogućim i nemogućim uslovima, ili se njeni funkcioneri osećaju tako moćni i nedodirljivi da mogu i svoje, egzistencijalno ugrožene gradjane, da ucenjuju.
Nesporno je da su gradske stručne službe osakaćene zapošljavanjem ovih kadrova sa kupljenim diplomama ili bez diploma i to ne treba dokazivati. Njima i ovoj vlasti je već dugo najvažnija delatnost izborni inženjering i rejting, a ne gradjevinska i inženjerska logika. Struke se sete kad već bude kasno.
Zbog toga će se crpna stanica graditi fazno, zidaće se pre jednih izbora, onda će se nabaviti pumpe pre sledećih izbora, a trafo stanica će doći na red za neke tamo izbore. Gradjani se sa razlogom već pribojavaju da će ona i mi sa njom proći kao ova nadstrešnica na više puta renoviranoj novosadskoj železničkoj stanici.
Za sada je sigurno samo to da je ta crpna stanica, umesto da prepumpava vodu, u stanju da vrlo uspešno prepumpava biračke glasove.
Slika peta: Stakleni vidikovac
Da može i drugčije nedvosmisleno pokazuje i ona buduća staklena posmatračnica na Kablaru koja se po hitnom postupku gradi uprkos protivljenju i gradjana i same prirode. Kad je u pitanju državni interes i interes jednog državnika, onda nema nikakvih prepreka da se sve to uradi mimo procedura i pre roka.
Ovoj vlasti je važnije da udovolji interesu odredjenog broja turista sa svih strana sveta da jednodnevnom posetom ovaj grad i okolinu sagledaju udobno, konforno i na prvi pogled, a da ni slučajno ne primete suštinu i detalje.Potpuno su im nevažni njihovi gradjani, koji za razliku od turista porez ovom gradu plaćaju cele godine i godinama unazad i kojima nikakva osmatračnica ne treba da uvide gde to žive.
Čačak će tako i pre roka postati prepoznatljiva turistička destinacija sa centralnom manifestacijom „Čačak i u vodi i na nebu“.
____________________________________________________
Da li neko zna kako je Ciglarska ulica dobila ime?