Prethodni članak
Pređimo sa lingvistike na finansije, unaprediti položaj žena
Započnimo 2025. godinu sa jednom vrlo važnom i nepravedno zapostavljenom temom u javnom diskursu u Srbiji, položaju žene, kaže Anja Jević, generalna sekretarka Narodne stranke.
O položaju žene u srpskom društvu danas, Jević kaže sledeće:
Žena kao trudnica, porodilja, žena kao majka ili domaćica, žena kao zaposlena, žena koja živi na selu, u svemu navedenom, žena koja je i dalje rob neravnopravnog položaja u društvu.
Lingvističke transformacije i rodno ravnopravan jezik neće finansijski poboljšati položaj žene.
Dok je nazivaju menadžerkom, vojnikinjom, inženjerkom… muškarci na istim pozicijama neretko zarađuju više, uvažavaju u društvu jači status, nose moćnije pozicije, sutra imaju veće penzije, samo zato što su muškarci, nije primena rodne ravnopravnosti, već skretanje teme.
Dakle, ne treba da se bavimo lingvistikom, već finansijama.
Država što pre treba da izađe u javnost sa ekonomskim merama o pomoći nezaposlenim domaćicama i obavezi izjednačavanja zarada svim ženama na istim pozicijama koje zarađuju manje od muškaraca.
To što je ona stub porodice i nema nikakva primanja dok obavlja vredno i posvećeno svaki dan rad u kući je dokaz da država ne vodi računa o stubu porodice. Započeli smo novu kalendarsku godinu, evo teme oko koje treba da postoji nacionalno jedinstvo.
Stoga pozivam javnost, ali i nadležne institucije da ne robujmo formama i posvetimo se statusu žena u Srbiji, sadržinski. Dajmo svakodnevno značaj u javnosti našim majkama, našim čuvarima dece i domova širom Srbije, nemojmo da čekamo 8. mart i budemo puki nosioci klišea.
Nijedan 8. mart, osim cveća i podsećanja na ravnopravnost i usvojena zakonska rešenja koja se ne primenjuju, nije doneo ništa ženama u Srbiji.
Narodna stranka ovom pitanju kao vitalnom za razvoj države, privrede i očuvanja porodice i prirodnog priraštaja, ali i boljitka države, jer žene su neprocenjivi kreativni potencijal, daje posebnu važnost.
Ako iko ume da doprinese održivom razvoju jedne države i obrazovanju nacije, to je žena. Smatramo da iako je Srbija usvojila važne zakone u ovoj oblasti, da nisu dovoljno razvijeni mehanizmi njihove primene.
Muškarci i dalje u proseku i do 15 odsto zarađuju više od žena, svake dve nedelje jedna žena je žrtva nasilja sa smrtnim slučajem i to u porodici, žene su više diskriminisane i nisu dovoljno zaštićene kao porodilje i sutra kao majke, ali i nosioci starosne penzije.
To je pitanje koje zahteva rad 365 dana, a ne samo zaključke sa raznih nevladinih konferencija i isprazan marketing.
Položaj žena na selu, akušersko nasilje i uopšte nasilje, kao i neravnopravan položaj zaposlenih žena, ali i prava porodilja, moraju postati dnevna pitanja koja zahtevaju ozbiljno bavljenje strateškim rešenjima.
__________________________________________________________________
Шта ћемо са женским насиљем над српским језиком ?
Dok se znalo ko je i šta je muž i čovek, a šta žena, do tada smo i postojali.
Sada pušimo zapadu sa njihovim pravilima…
Nemam ništa protiv žena, volim ih, ali treba da se zna ko vozi traktor a ko otvara kapiju!
Toliko su unapredjene da je to više prešlo u sveru muškaraca, postalo je odvratno i ružno gubi se ženstvenost.. Počev od policije i vojske , pa ostalo po ministarstvima ku rv sr stima da je postalo bljak 🙂žene mislite i na svoje zdravlje
Jaoj kako je lepaaaaaa, ljubi je majka!
Zene moramo cuvati, paziti i voleti, ali moramo prevashodno imati na umu nasu zivotnu i biolosku ulogu.
Postoje stvari u kojima smo mi skoro pa nesposobni dok zene to mogu bez problema, i obrnuto.
Slepo pracenje zapadnjackih transrodnih direktiva je pre svega bolesno, neprirodno i dekadentno.