Pokrenuta peticija za zabranu SNS
Postoji više osnova za zabranu SNS, ne samo ‘lojalisti’. U ovom trenutku nema Ustavnog suda koji bi ih zabranio jer je on odavno okupiran pa do rasprave o tome neće doći.
Iako je interesovanje građana za peticiju veće od očekivanog, otvaraju se pitanja zašto se ne traži zabrana svih stranaka i da li odlučivanje zabrani stranaka peticijama vodi ka tome da veće stranke mobilišu svoje pristalice da skupljanu potpise za ukidanje manjih.
To kažu sagovornici Danasa komentarišući pitanje dana Danasa koje se odnosi na peticiju za zabranu SNS koja dolazi iz Kragujevca.
Miljan Beloica, predsednik Pokreta građana – Kulturna revolucija iz Kragujevca koji je pokrenuo peticiju za zabranu rada SNS, za Danas kaže da poziva građane Srbije, javno tužilaštvo i organizacije za zaštitu ljudskih prava da se priključe pokretanju procedure zabrane delovanja SNS.
– Povod za peticiju je izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da u SNS-u postoji ekstremno krilo „Lojalisti” koje broji 17.000 članova. Ovoj izjavi prethodila je huškaška retorika, zastrašivanje i javne pretnje zvaničnika SNS-a usmerene ka građanima koji mirno protestuju protiv trenutnog stanja u državi. Interesovanje građana za peticiju je svakako više od očekivanog, što govori o neophodnosti i ozbiljnosti akcije – pojašnjava on.
Dragan Popović, osnivač Centra za praktičnu politiku, pozdravlja svako otvaranje pitanja legalnosti delovanja organizacija poput SNS.
– U pitanju je grupa sledbenika Aleksandra Vučića koja je zauzela državu i zloupotrebljava javne resurse i institucije u privatne svrhe. Naravno, odavno su okupirali i Ustavni sud, pa neće doći do rasprave o zabrani, ali to nije razlog da se ne razgovara javno o tome šta su političke stranke i koja su ograničenja za njihovo delovanje u demokratskom sistemu – navodi on za Danas.
Sumnjičav je politički analitičar Ognjen Gogić, koji za Danas ukazuje na to da ako bi se o zabrani rada političke stranke odlučivalo putem peticija, onda bi veće stranke mobilisale svoje pristalice da skupljanu potpise za ukidanje manjih.
– Odluku o zabrani može da donese jedino Ustavni sud. Paradoksalno je da se pokretači peticije zalažu za zabranu rada SNS-a zbog zaštite vladavine prava dok istovremeno posežu za vanpravnim mehanizmima. Ako smatraju da postoji osnov za tu meru onda neka protiv SNS-a kao pravnog lica pokrenu odgovarajuće postupke pred nadležnim organima – konstatuje Gogić.
___________________________________________________________
Najvaznije je pamtiti i zapisivati.Spisak tih koji su SNS „garda“ moze biti vrlo koristan za buducnost drustva, njegovo zdravlje i moral. Treba beleziti i one po FB koji su taj isti rezim slavili i promovisali i ne dozvoliti da to prodje kao „samo smo radili svoj posao“. Jer kad se sve ovo zavrsi, bice dosta posla da se ti ljudi upitaju sta su radili i po kom zakonu.A onda ce svi buduci znati k nauciti sta se moze desiti ako pokusaju isto.Dakle to moze imati i pedagoski znacaj, da takvo ponasanje nije normalno ni zakonito.
Poslednji put kad su vladali srbijom, nakon skidanja sa vlasti bili su jedno vreme zabranjeni. A proguglajte šta im je narod radio kad su ih svrgli sa vlasti. Tako će biti i sad, toliko su zla naneli zemlj i ljudima.