Srbija je u ozbiljnoj političkoj krizi
Dr Mihailo Brkić, pokrajinski poslanik i potpredsednik Srbija centra, izjavio je da se vlast godinama fokusirala na penzionersku populaciju kao sigurne glasače, potpuno zanemarujući omladinu i visoko obrazovanje.
– To se vidi i po izdvajanjima iz budžeta, koja su za visoko obrazovanje u suštini manja nego ranijih godina. Studenti su osetili da se ne ulaže dovoljno u visoko obrazovanje, u ono od čega zavisi budućnost naše zemlje, pa se i zato bune. Resorni odbor Srbija centra za visoko obrazovanje prepoznao je veliki potencijal studenata, mada je sve nas iznenadila njihova odlučnost. Studentski protest doneo je novu dinamiku u politički život. To što nemaju lidera pokazuje da se bore za institucionalne vrednosti. Studenti dobro funkcionišu zato što imaju za cilj da profunkcioniše pravna država, što je cilj i opozicije. Političke stranke razumljivo imaju drugačiju organizacionu strukturu od studentskog pokreta, jer one su deo institucionalizovanog političkog sistema, ali je baš u Novom Sadu na prethodnim lokalnim izborima opozicija pokazala da i u okviru velike koalicije možemo zajedno da funkcionišemo depersonalizovano. Nije bilo jednog lidera, a o svemu su se donosile odluke poštujući volju većine – izjavio je Brkić i naglasio da je svima u interesu da se iz postojeće krize izađe na normalan, demokratski način.
– O prelaznoj ili tehničkoj vladi govorilo je više aktera na opozicionoj politikoj sceni. Postoji svest da je Srbija u ozbiljnoj političkoj krizi i da rešenje ne bi doneli izbori organizovani prema dosadašnjim uslovima. Zato je predloženo da se i preko prelazne vlade stvore uslovi za izbore u skladu sa demokratskim standardima. To znači oslobađanje medija, pre svega onih sa nacionalnom frekvencijom i konačno uređenje biračkih spiskova. Kod tehničke vlade presudno je pitanje pravosuđa, koje treba da utvrdi činjenična stanja, ne samo oko pada nadstrešnice, nego i oko skandalozne korupcije, ali i pitanje realnog stanja naših javnih finansija. Promena političkog sistema podrazumeva se posle ovako turbulentne situacije u državi i ona je u interesu svih, čak i ove vlasti. Vlast ne može da ostane imuna na zahteve studenata i opozicione javnosti i pre ili kasnije će doći i do ozbiljnog promišljanja sa njihove strane, jer je i vlasti u interesu da se iz krize izađe na normalan, demokratski način. Nužni su zato ustupci vlasti i siguran sam da će do njih doći. Ne postoji rok za to, ali ovakvo stanje ne može dugo da traje. Prilikom usvajanja republičkog budžeta videli smo da je usvojen bez skupštinske rasprave, čak i bez premijera koji je trebalo da obrazloži predlog budžeta. To ne može više da se ponovi, jer svima je interesu ekonomska stabilnost zemlje. Prilikom usvajanja pokrajinskog budžeta bila je nešto drugačija situacija, jer je predlagač tehnički bio prisutan i formalno izrekao dve-tri rečenice o predlogu budžeta. Međutim, pokrajinski budžet je zbog dela transfera za obrazovanje, koji je sada premešten na republički nivo, manji za blizu 40 milijardi dinara, pa je dosadašnji deficit pokrajinskog budžeta koji je bio 9%, sada 15%. To pokazuje da se na našem finansijskom brodu,koji je već bušan, otvaraju nove rupe koje se ne mogu zapušiti – zaključio je Brkić.
________________________________________________________
ИЗБОРИ, ИЗБОРИ, ИЗБОРИ… И РЕШЕН ПРОБЛЕМ..
Srbija prva po masovnim ubistvima i samoubistvima u regionu
OBRAZOVANI LJUDI OD STRUKE PREDLAZU PRELAZNU VLADU A PRE TOGA OSTAVKU PREDSEDNIKA DRZAVE.PA PODNESI OSTAVKU PA KAD BUDE VREME TI SE BRAJKO KANDIDUJ PA AKO POBEDIS SVAKA CAST.SVI KOJI SU U GENERALNOM STRAJKU ISTRAJTE DO KRAJA.STUDENTI BRAVO