Prosvetari u pat poziciji
Šanse da u školama ponovo bude pokrenut veliki štrajk su minimalne, a protest upozorenja, koji su sva četiri sindikata obrazovanja najavila za 28. oktobar, može da se izvede, jer prosvetari neće biti kažnjeni smanjenjem plate ukoliko ne održe prvi čas u prepodnevnoj i poslepodnevnoj smeni, ocenjuju sagovornici Danasa.
Poznavaoci prilika u obrazovanju kažu da najave „vruće jeseni prepune štrajkova i protesta po školama“, koje plasiraju pojedini sindikati, nisu realne, imajući u vidu da je pre samo nekoliko meseci neslavno završen jedan od najdužih protesta u istoriji srpskog obrazovanja. Da ni sindikalna rukovodstva nisu sasvim ubeđena u uspeh štrajka svedoči i činjenica da je protest upozorenja zakazan tek za kraj oktobra, uz nemušta obrazloženja da su takvim potezom izašli u susret premijeru Aleksandru Vučiću koji se trenutno bori za državne interese, te da bi ulaskom u štrajk prosvetari bili dočekani na nož jer „traže pare usred izbegličke krize“. Kao kontraargument među prosvetarima se pominje trenutna situacija u Hrvatskoj, gde od prošlog petka masovno štrajkuju zaposleni u osnovnim, srednjim školama i na visokoškolskim ustanovama, tražeći povećanje plata.
Iako su odluku o jednodnevnom štrajku upozorenja doneli prošlog četvrtka, naši sindikati o tome još nisu zvanično izvestili Ministarstvo prosvete već su to prolongirali do sredine oktobra, uz obrazloženje da čekaju poziv na pregovore.
A pregovori sa predstavnicima ministarstava prosvete, državne uprave i rada o uvođenju platnih razreda nastavljaju se sutra, saznaje Danas. Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika kaže da se prosvetni radnici nalaze u pat poziciji, jer čekaju da dobiju ono što je vlada obećala u sporazumu potpisanom posle petomesečnog štrajka u školama.
– I dalje nemamo odgovor kada i koliku materijalnu pomoć ćemo dobiti. Sporazumom je predviđeno da će ona biti isplaćena do kraja godine, što znači da još ima prostora za pregovore. Možemo da organizujemo štrajkove upozorenja, ali do kraja decembra nećemo znati da li ćemo pomoć dobiti ili ne. Mi sada pregovaramo o onome o čemu smo razgovarali u martu i aprilu, čime smo dovedeni u situaciju da se borimo za ono za šta smo se borili pet meseci. To je obesmišljavanje štrajka, ali nas je u takvu poziciju gurnula država svojim pričama da će platni razredi sigurno biti uvedeni. Bilo bi bilo korektno da vlada kaže da platnih razreda neće biti ili da se njihova primena odlaže, čime bi se sindikati vratili na priču o korekciji koeficijenata, što je pominjano i tokom pregovora – kaže Jankovićeva, uz opasku da zbog svega toga „u javnosti postoji objektivan utisak da se prosvetari vrte u krug“.
Bolje bi ti bilo da organizujes skole u bg da strajkuju. Prosli put si animirala svega 20 tak skola
Sindikati su nestali u prolecnom porazu od ministarstva. Jesen bez sindikata u prosveti je užasno tmurna. Nije ni cudo. Kakvi su mediokriteti predsednici sindikata po skolama.