Protestnim skupom, studenti Pedagoškog fakulteta u Užicu podržali prosvetne radnike
Najmasovniji protestni skup u poslednjih nekoliko godina u Užicu održan je danas i njime su studenti Pedagoškog fakulteta u tom gradu pružili podršku prosvetnim radnicima koji će sutra obustaviti nastavu.
Okupljanje „Školski čas u poslednji čas“, kome je prisutvovalo oko 2.000 ljudi, počelo je na Trgu partizana, a potom su studenti, grupa njihovih profesora, prosvetni radnici i drugi građani Užica, među njima i cele porodice, krenuli u protestnu šetnju.
Kolona se, blokirajući saobraćaj, uz zvuke pištaljki, trubica i povike protiv Aleksandra Vučića, kretala Ulicom Dimitrija Tucovića do kružng toka kod Narodnog muzeja.
Demonstrante su sa balkona pozdravljali stanari zgrada u centru gada, a jedan od njih je raširio majicu sa znakom nekadašnjeg pokreta Otpor, pa su ga učesnici protestne šetnje pozdravili velikim apaluzom.
U kružnom toku su zastali i, petnaestominutnom tišinom, sa svetlima na mobilnim telefonima, odali poštu žrtvama novosadske tragedije, koja se dogodila 1. novembra prošle godine.
Na istom mestu, pročitana su pisma podrške užičkim prosvetnim radnicima, a nakon toga, demonstranti su nastavili Ulicom Nikole Pašića do drugog kružnog toka, na izazlu iz grada, i mirno se razišli.
Ognjen Leontijević, student Pedagoškog fakulteta pročitao je pismo podrške prosvetnim radnicma u kome im se poručuje da „nisu sami i da imaju jake saveznike – sve one koje su svojim radom oblikovali“.
– Danas, za nas ne postoji bolji način da vam se zahvalimo, nego da stanemo uz vas, dok se suočavate sa raznim vrstama pritisaka. Ne želimo da dozvolimo da iko pokušava da vas odvrati od savesnog obavljanja svog poziva, samo zato što verujete i podržavate sve mlade da, misleći kritički, postupaju u skladu sa svojim uverenjima – navedeno je u pismu.
Uz zahvalnost što su ih naučili da „veruju u sebe, izražavaju svoje stavove, razvijaju kritičko mišljenje, držeći im lekciju o dostojanstvu i savesti“, prosvetnim radnicima su poručili da bez njih „ne bi imali snage da se suoče sa nebrojanim izazovima koje su odrastanje i mladost u ovom sistemu doneli, a koji su od početka ove borbe postali sastavni deo njihovih života, testirajući njihovu hrabrost i upornost na putu ka zdravijem društvu“.
– Vaši zahtevi su skromni, a mi ih čitamo potreseni činjenicom da takve stvari uopšte morate da tražite. Svesni smo koliko je teško u trenutnom sistemu stajati čvrsto i ne odustajati – navodi se u pismu studenata.
Znamo sa koliko se poteškoća suočavate i da je, kako se navodi, „lako biti obeshrabren od onih koji nude jeftina obećanja koja se godinama ponavljaju, ali nikada ne donesu promene“.
– Ipak, vi ostajete posvećeni svom pozivu i upravo vas vaša posvećenost i borba čine ključnim delom našeg društva – navodi se u pismu podrške.
Uz isticanje da je „1. novembra prošle godine vreme stalo“, studenti su poručili da „20. januara ove godine mora da stane i čitava prosveta, jer bez prava na obraz i misao, nema obrazovanja“.
Profesor u Užičkoj gimnaziji Aleksandar Aleksić pročitao je pismo bivših učenika Užičke gimnazije, a sada studenata, koji su podržali profesore te škole.
– Naučili ste nas da hrabro branimo svoja moralna načela, da delujemo složno i negujemo kritičko mišljenje. Nadamo se da shvatate da je iza našeg bunta, u svojoj suštini, i deo vas – navedeno je u pismu koje je potpisalo oko 600 bivših učenika te škole.
U njemu se dodaje da je veliki broj bivših učenika te škole „ustao, zahtevajući pravdu“.
– Ne dozvoljavamo da se zaboravi 15 žrtava u padu nadstrešnice i stojimo solidarno sa našim kolegama koje su bile mete fizičkih napada. Nastavićemo da tražimo da državne institucije rade svoj posao, sve dok naši zahtevi ne budu ispunjeni – poručili su bivši užički gimnazijalci.
Iako su studenti prvi ustali, ističe se, „ova pitanja se tiču svih nas“.
– Niko ne sme da ćuti na sistem koji napada, tuče i ubija – poručili su bivši učenici Užičke gimnazije, a sada studenti na univerzitetima u drugim gradovima Srbije.
Okupljanje, blokadu i protestnu šetnju, koji su protekli bez incidenata, obezbeđivali su studenti, a policija je preusmeravala saobraćaj u druge ulice.
_______________________________________________________