Nezavisni kandidati i kandidatkinje kao osnova za legitimnost REM-a
Udruženja građana, novinara i medija izražavaju zabrinutost u vezi sa dosadašnjim procesom izbora članova Saveta REM i zahtevaju od Narodne skupštine da izabere kandidate/kandidatkinje koji u potpunosti ispunjavaju zakonske kriterijume a naročito kandidate i kandidatkninje novinarskih udruženja.
Takođe, proces za izbor članova iz oblasti udruženja izdavača elektronskih medija mora da bude ponovljen kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost. Bez ovih koraka, integritet Saveta REM-a u ove dve kategorije predlagača biće ozbiljno doveden u pitanje.
Analiza procesa nominacija u oblasti novinarskih udruženja pokazala je ozbiljne proceduralne nepravilnosti, sukobe interesa i političke pritiske koji ugrožavaju nezavisnost i integritet budućeg Saveta REM.
Samo jedno udruženje, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), ispunjava sve zakonske kriterijume, dok ostali predlagači spadaju u korpus nelegitimnih predlagača – tzv. „vladinih nevladinih (GONGO) organizacija“, povezanih sa državnim strukturama bez dovoljnog broja članova sa plaćenom godišnjom članarinom, što predstavlja elementarno kršenje Zakona o elektronskim medijima.
Među nominacijama, kandidatkinje poput dr Snježane Milivojević i Mileve Malešić, istakle su se kredibilitetom i stručnošću. Nasuprot tome, kandidati poput Dejana Vuka Stankovića i Petra Kočića, predloženi od strane nelegitimnih udruženja, imaju jasne veze s državnim strukturama, što nije u skladu sa zakonskim principom nezavisnosti kandidata.
Grupa predlagača udruženja izdavača elektronskih medija pokazuje još veće manjkavosti. Nijedan kandidat/kandidatkinja iz ove oblasti ne ispunjava zakonske uslove, što dodatno podriva kredibilitet procesa.
Organizacije poput „Privredne komore Srbije“ i „Asocijacije radio-televizija Srbije“ ne mogu da budu predlagači u smislu Zakona o elektronskim medijima, dok kandidatkinje Jovana Vitez i Tanja Vojvodić-Mitrović nemaju relevantnu stručnost za ulogu člana Saveta REM-a. Miloš Rajković mora biti diskvalifikovan, jer je već bio član Saveta, što je izričito zabranjeno važećim zakonom. Ovakva situacija zahteva ponavljanje procesa nominovinanja kako bi se osigurala zakonitost i transparentnost.
Pozivamo Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine Republike Srbije da diskvalifikuje sve nelegitimne kandidate i predlagače u svim kategorijama (posebno u oblasti novinarskih udruženja), pokrene novi postupak nominacija u oblasti udruženja izdavača elektronskih medija i osigura da konačna lista kandidata za glasanje u Skupštini uključuje samo kandidate koji ispunjavaju zakonske kriterijume.
Dole potpisane organizacije ostaju posvećene praćenju ovog procesa i apeluje na domaće i međunarodne aktere da insistiraju na poštovanju zakona i principa transparentnosti u izboru budućih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
- Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM)
- Asocijacija medija (ASMEDI)
- Asocijacija onlajn medija (AOM)
- Autonomni ženski centar (AŽC)
- Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP)
- Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP)
- Centar savremene politike
- Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA)
- Evropski pokret u srbiji
- Gradjanske inicijative
- Inicijativa mladih za ljudska prava
- Lokal pres (LP)
- Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)
- Partneri Srbija
- Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI)
- Share fondacija
- Slavko Ćuruvija fondacija
- Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM)
_______________________________________________