Postojanje Agencije za sprečavanje korupcije postaje besmisleno
U Srbiji, državi koja je na neslavnom 104. mestu na indeksu percepcije korupcije i u kojoj korupcija ubija nedužne, postojanje Agencije za sprečavanje korupcije postaje besmisleno. Umesto da Agencija najavi obračun sa političkom korupcijom, najavljuje ga šef države, koji je nenadležan za to pitanje, kaže se u saopštenju Resornog odbora za antikorupciju stranke Srbija Centar.
U saopštenju se dalje kaže i sledeće:
Ćutanje Agencije, kao nezavisnog državnog organa može da se tumači kao njeno pomaganje i saučesništvo u bujanju korupcije javnih funkcionera. Stil života funkcionera je glavni indikator korupcije, a javnost je uvek zainteresovana da zna kolika su primanja funkcionera, u kolikoj kvadraturi žive, da li su naslednici njiva i oranica, vikendica, salaša i garaža, u kojim se automobilima voze, da li imaju vlasnički udeo u nekoj firmi, račune u bankama itd.
Reč je o podacima koji su koliko-toliko dostupni građanima na prilično neažuriranom sajtu Agencije. Đavo se krije u detaljima, a važan detalj su podaci o imovini supružnika javnih funkcionera i njihove dece, koji po zakonu nisu javni.
Sve podatke o imovini Agencija čuva u posebno kontrolisanim uslovima, o čemu je 1.1.2025. objavljen (po svemu sudeći naručen) tekst u Večernjim novostima. Na osnovu navedenog teksta, javnost je saznala da se 98.500 imovinskih karata funkcionera čuva u zasebnoj prostoriji Agencije, koja se otvara posebnom karticom koju ima samo 12 zaposlenih.
Dvanaest ključara imovinskih tajni je trebalo nakon pada nadstrešnice i ogoljavanja enormne korupcije javnih funkcionera, da postane 12 apostola, koji bi kao uzbunjivači otkrili razmere političke korupcije. Na osnovu njihove pasivnosti, da se zaključiti da su oni odabrani po podobnosti i poslušnosti, a ne po stručnosti i radnim učincima.
Resorni odbor za antikorupciju Srbija centra traži od Agencije za sprečavanje korupcije da odgovori građanima Srbije koliko je funkcionera subjekat postupka vanredne kontrole imovine, koja je njihova struktura i koji je ishod kontrole.
Građane interesuje da li je Agencija pokrenula postupak kontrole imovine bilo kog visokorangiranog funkcionera (narodnog poslanika, ministra, pomoćnika ministra, državnog sekretara, partijskog funkcionera, policijskog i BIA službenika itd). Dodatno, građani su zainteresovani da znaju koliko je izveštaja o imovini i prihodima obradila Agencija u prošloj godini, budući da je u nju prispelo 6.100 izveštaja.
Javnost mora da zna odgovor na pitanje da li su pokrenuti postupci protiv funkcionera u periodu 2023-2024. godine, u slučajevima utvrđene nesaglasnosti između prihoda i stečene imovine, uz nedostatak dokaza o poreklu imovine.
Resorni odbor za antikorupciju
___________________________________________________________