Diplomatsko predstavništvo Srbije u Carigradu
Потписивање протокола о сарадњи између Архива Србије и турских архива и промоција двотомног зборника докумената Дипломатско представништво Србије у Цариграду 1830–1868
У уторак, 6. октобра 2015. године, у 12 часова, у Архиву Србије, биће потписан Протокол о сарадњи између Архива Србије и Генералне дирекције државних архива Републике Турске. Протокол ће у име двеју институција потписати директори: др Мирослав Перишић и др Угур Унал (Uğur Ünal). После потписивања протокола биће представљен двотомни зборник докумената Дипломатско представништво Србије у Цариграду 1830–1868. Потписивању протокола и промоцији зборника присуствоваће Иван Тасовац, министар културе и информисања Републике Србије и његова екселенција господин Мехмед Кемал Бозај, амбасадор Републике Турске у Србији.
Потписивање протокола о сарадњи са турским архивима од стратешке је важности за Архив Србије и српску науку и културу с обзиром дапредвиђа истраживање архивске грађе значајне за историју српског народа која се чува у турским архивима. Иницијативу за успостављање сарадње покренуо је др Мирослав Перишић, приликом званичне посете делегације Архива Србије Отоманском архиву у Истанбулу децембра 2013. године, а имајући у виду да се изузетно велика количина архивске грађе о историји Србије и српског народа чува у турским архивима и да до сада, осим појединачним напорима историчара, истраживање није организовано на нивоу институција.
О зборницима Дипломатско представништво Србије у Цариграду 1830–1868 говориће: др Угур Унал, директор Генералне дирекције државних архива Републике Турске, др Срђан Катић, виши научни сарадник Историјског института Београд и др Мирослав Перишић, директор Архива Србије. Зборници су објављени у оквиру едиције „Историја српске дипломатије – документа“ и садрже документа Архива Србије која се односе на рад дипломатског представништва у Цариграду – најстаријег дипломатског представништва у историји модерне српске државе. Архивска грађа о представништву груписана је у два тома, први том обухвата период од 1830. до 1858. године, односно до повратка кнеза Милоша Обреновића на власт и садржи 460 докумената, док се у другом тому налази 396 докумената насталих у периоду од 1859. до 1868. године. Зборник су приредили: Мирослав Перишић, Александар Марковић и Светозар Рајак.
Објављивање зборника омогућило је Министарство културе и информисања Републике Србије.
________________________________________________________