Narodna biblioteka i Arhiv podržali studente
Većina zaposlenih u Narodnoj biblioteci Srbije, njih 117 uputilo je bezrezervnu podršku studentima, osudilo sve vidove nasilja i pridružilo se kolegama iz drugih ustanova kulture u zahtevu da se povećaju budžetska izdvajanja za kulturu.
Uz puna imena i prezimena, zaposleni u Narodnoj biblioteci Srbije, njih 117 saopštili su da se pridružuju zaposlenima u kulturnim, naučnim, umetničkim, prosvetnim i drugim brojnim ustanovama naše zemlje u pružanju bezrezervne podrške zahtevima studenata iznetim nakon tragedije koja se desila 1. novembra prošle godine u Novom Sadu.
– Smatramo da su vladavina prava i odgovornost jedini temelj na kojem se može graditi zdravo i slobodno društvo i osuđujemo svako nasilje koje se vrši nad studentima, građankama i građanima koji traže poštovanje zakona i elementarnih civilizacijskih normi – navodi većina zaposlenih Narodne biblioteke, napominjući da je podrška njihova moralna obaveza i izraz solidarnosti.
Zaposleni u NBS pozivaju i sve bibliotekarke i bibliotekare da svojim potpisom pruže podršku studenskim zahtevima.
– Pridružujemo se našim kolegama iz drugih ustanova kulture u zahtevu da se povećaju budžetska izdvajanja za kulturu i da se generalno unapredi odnos prema kulturi u našoj sredini – ističe se na kraju saopštenja većine zaposlenih u Narodnoj biblioteci Srbije.
I arhivski radnici iz cele Srbije podržali su studente, njihove zahteve i građane koji se zalažu za istinu, pravdu i uređenije društvo, uz poštovanje zakona.
– Mi, dole potpisani radnici u arhivima, dajemo punu podršku zahtevima naših studenata, ali i svih drugih društvenih grupa, organizacija i pojedinaca koje se mirnim putem, uz međusobno poštovanje i dijalog, zalažu za pravedno i uređeno društvo, za transparentan rad institucija, za poštovanje Ustava Republike Srbije i njenih zakona, za sigurnost i bezbednost svih građana.
Verujemo i zalažemo se za društvo u kome su profesionalni i stručni interesi, znanje, čast i odgovornost iznad svake ideološke i političke pripadnosti, iznad svakog finansijskog ili bilo kog drugog ličnog interesa.
Svi ćemo jednog dana postati prošlost i istorija, zato je važno kakve tragove ostavljamo u sadašnjosti – navodi se u saopštenju.