Штампана реч 2024: путовање кроз завичајну књигу
У понедељак, 10. фебруара 2024. године у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис” отворена је 26. изложба „Штампана реч”, која представља издавачку продукцију чачанског краја из 2024. године. Изложба је део истоимене манифестације која се традиционално одржава сваког фебруара, а која има за циљ да промовише завичајну књигу, њене ауторе и њихово стваралаштво.
Присутни су имали прилике да погледају публикације 32 издавача који су претходне године објавили 173 монографске и 33 свеске серијских публикација. Дизајн плаката за овогодишњу изложбу потписује Зоран Јуреш.
Током програма говорено је о значају завичајне литературе и улози коју изложба има у очувању и афирмацији локалне културне баштине. Један од најважнијих тренутака вечери било је објављивање добитника награда које Градска библиотека додељује у оквиру ове манифестације.
Првоустановљена Награда „Исаило А. Петровић” додељена је Ђорђу Балмазовићу за каталог Меморијал Соња С. у издању Уметничке галерије „Надежда Петровић”. Жири у саставу Предраг Тешић, Маријана Аничић и Бојан Тодоровић наводи у образложењу за Награду да публикација представља „значајан визуелни и документарни запис једног важног уметничког тренутка”. У име добитника Награду је примио директор Галерије Бранко Ћаловић.
Плакета са Даничиним ликом уручена је Милену Алемпијевићу, уреднику филмског и видео програма у Културном центру Чачак. Награде је уручила в.д. директора Маријана Лазић
Жири у саставу Ана Радовић Фират, Весна Петровић и Мирјана Маринковић донео је одлуку да се Награда „Даница Марковић” за квалитет садржаја и оригиналност публикације додели Маји Медић за приређивачки рад на књизи Пуриша, као и издавачу Културном центру Чачак. У образложењу о награђеној публикацији истакнуто је да се жири водио „премисама о значају публикације за очување културне баштине нашег краја, као и за универзалнији и шири друштвено релевантнији оквир у ком се јавља”.
Изложба је званично отворена беседом Дејана Ацовића, класичног филолога, библиотекара и књижевног преводиоца. Господин Ацовић је истакао да изложба представља трагове, мапирање културног идентитета и да нам показује куда ми то крећемо и одакле идемо.
У музичком делу програма учествовали су Мирко Дрманац и Ненад Мариновић који су извели три композиције на гитари. Заинтересовани посетиоци ће актуелну изложбу моћи да погледају до краја фебруара.
_________________________________________________________________________