Regionalna konferencija o ženskom preduzetništvu u Čačku
U Čačku je u ponedeljak održana Regionalna konferencija o ženskom preduzetništvu pod nazivom Nezavisne i zaposlene. Organizator konferencije, na kojoj je učestvovalo oko 120 preduzetnica iz Srbije i Crne Gore je Udruženje poslovnih žena „Nadežda Petrović“ iz Čačka.
Kroz tri debate govorilo se o ženama u biznisu i problemima sa koji se suočavaju, ženama u politici i na rukovodećim položajima i omladinskom preduzetništvu.
Gorana Tanasković iz Poslovnog udruženja Nadežda Petrović podsetila je da je ovo udruženje osnovano pre šest godina sa idejom da broj preduzetnica raste iz godine u godinu. Nažalost, taj procenat nije povećan u proteklom period.
– Nažalost, taj procenat je ostao isti, oko 25 odsto registrovanih društava vode žeme. Jednom detaljnom analizom na te žene vlasnice, možemo videti da one nisu aktivne koliko su na papiru. Procenat zatvaranja ženskih firmi je mnogo veći nego u firmama koje vode muškarci. Ženske firme se uglavnom odnose na usluge a one su manje plaćene. Samim tim nemaju mogućnost da finansiraju bolju proizvodnju koja bi ih odvela na druga tržišta. Žene su manje sklone riziku pa ih možda zato manje ima, žene su bolje platiše, bolje ispunjavaju svoje obaveze. U toj početnoj fazi, žene nemaju u svojim rukama imovinu i nemaju hipoteke na koje mogu uzeti kredit, navodi Gorana Tanasković.
Sve ove probleme prepoznalo je i Ministasrtvo za rad i socijalnu politiku koje je za poslednjih godinu dana izradilo razne planove i programe za pomoć ženama preduzetnicama.
– Na tome se vredno radi i žene preudzetnice su osetile boljitak od nekih novih mera koje donosimo. To je svaki vid pomoći, sugestija, informacija u vezi otvaranja posla i samog vođenja posla. Želimo da stimulišemo žene u Srbiji da idu napred, da se otvaraju radna mesta jer su žene veoma uspešne i energične, navodi savetnica u ministarstvu Beatris Grozdanić.
Predsednik Regionalne privredne komore Kraljevo i jedan od najuspešnijih privrednika u Srbiji Petrašin Jakovljević, kaže da je predrasuda o ženama u biznisu danas manje nego što je to bilo ranije. Prema njegovom mišljenju, žene su danas ravnopravne, ali im treba više hrabrosti i podrške, pre svega od muških kolega ali i države kako bi se osmelile u biznisu.
– Sigurno je da treba da postoji podrška finansijske prirode i stimulativne poreske politike koje bi omogućile da se žene što više ohrabre i osnaže u biznisu. U dosadašnjem radu sa ženama vidim da su one vrednije, radnije i preciznije u odnosu na muškarce. Kao ličnostima im nedostaje više hrabrosti, kaže Jakovljević.
Sa tim iskustvom se slaže i Beatris Grozdanić iz Ministarstva rada i socijalne politike.
– Generalno je da su žene poslodavci uredne u isplaćivanju plata i obavljanju svih obaveza prema državi. Žene su veoma ozbiljne i kada krenu u bilo koji vid posla ispunjavaju sve ono što obećaju, navodi Beatris.
Da se žene preudzetnice i dalje suočavaju sa predrasudama u poslovnom svetu, čuli smo od prve direktorke u proizvodnji električne energije Marije Stevanović koja se nalazi na čelu Termoelektrane Morava.
– Prva sam žena direktor u proizvodnji električne energije. U prvom trenutku je bilo malo neobično, kolegama je bilo malo čudno. Susretala sam se sa predrasudama. Vremenom sam se nametnula poslovnim rezultatima, i mislim da svakako treba da bude profesionalac, pa tek na drugom mestu kog si pola. Više žena je neophodno na svim mestima u EPS-u, na rukovdećim mestima i svim delatnostima, kaže direktorka TE Morava Marija Stevanović.
Kako se moglo čuti na skupu, žensko preduzetništvo je jedan od najmanje iskorišćenih resursa ekonomskog rasta, ne samo u Srbiji, već i u čitavoj Evropi, zbog čega je podrška njegovom jačanju važan zadatak svih aktera društva. U tom smislu, važna je kreditna podrška od finasijskih institucija, što je poslednjih godina sve prisutnije. Tako Evropska banka za obnovu i razvoj planira da sa 20 miliona evra doprinese kreiranju kreditnih linija za podršku ženskom preduzetništvu preko lokalnih banaka u zemljama zapadnog Balkana, dok je Vlada Švedske obezbedila dodatnih 3,6 miliona evra za jačanje kapaciteta institucija kako bi pomogla bankama u regionu u razvoju finansijskih proizvoda koji ispunjavaju specifične potrebe ženskog preduzetništva, ali i obezbedila preduzećima kojima upravljaju žene znanje koje im je potrebno za razvoj i unapređenje poslovanja. Za ovaj program na raspolaganju su i sredstva drugog donora, Luksemburga, u ukupnom iznosu od 1,5 miliona evra.
bravo zene! A u cemu je onda problem?“ Teoretski…. lepo zvuci, malkice je drukcije u praksi“?!Sta mislite da li bi moglo da se desi da u ovaj grad, Cacak, dodje i neki investitor sa konkretnim proizvodom, projektom? Moze li nesto prakticno-primenljivo, mogu li i na delu da se sprovode teorije..?1?