Sistemska nekažnjivost zločina
Izvršna direktorka Fonda za humanitarno pravo (FHP) Sandra Orlović ocenila je da u Srbiji sve više preovlađuje sistemska nekažnjivost za ratne zločine i da je zato, zbog brojnih neprocesuiranih počinilaca, potrebna „dramatična promena odnosa institucija prema procesuiranju ratnih zločina“.
Orlović je, na predstavljanju dosijea „Operacija Reka“, koji je FHP sačinio o zločinu ubistva najmanje 350 albanskih civila krajem aprila 1999. godine u selima kod Đakovice, rekla da je Fond identifikovao 10 vojnih i policijskih jedinica, koje su u tome učestvovale.
Prema njenim rečima, postoje podaci i dokazi za više od 20 pojedinaca, čiju bi ulogu nadležne institucije morale profesionalno i temeljno da ispitaju.
Neki od njih su i danas na važnim pozicijama vlasti, u Skupštini, Žandarmeriji, Vojsci i Ministarstvu unutrašnjih poslova, rekla je Orlović.
Pred Haškim tribunalom, zbog zločina kod Đakovice, osuđeni su tadašnji vojni, policijski i politički rukovodioci Srbije, ukazala je Orlović i podsetila da su u masovnim grobnicama u Batajnici pronađena i tela Albanaca ubijenih u toj akciji.
Ona je ulogu najistaknutijeg učesnika u toj operaciji pripisala poslaniku u Skupštini Srbije Momiru Stojanoviću, u to vreme načelniku bezbednosti Prištinskog korpusa VJ.
Orlović tvrdi da je Stojanović inicirao tu akciju, u znak odmazde za ubistvo četiri policajca, da je komandovao 52. bataljonom Vojne policije, koji je u akciji učestvovao, i da nije sproveo istragu o zločinu, iako mu je funkcija to nalagala.
Ukazujući da je Stojanović u grupi od 17 osoba za kojima je, zbog zločina na Kosovu, raspisana poternica preko Interpola, Orlović je ocenila da je ta poternica „u našoj javnosti potpuno obesmišljena“.
Prema njenim rečima, ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova odbila su da dostave podatke o tome da li se lica, za koja FHP smatra da su učestvovala u zločinu, i dalje nalaze u institucijama države.
Izvor: FoNet / Media centar
______________________________________________________