Koristite sintetičke parfema da biste zaštitili okolinu
Ubrzani razvoj tehnologije se u velikoj meri odražava i na svet parfema. Zahvaljujući tehnološkom napretku danas se pored prirodnih komponenti sve više upotrebljavaju veštačke komponente tokom proizvodnje jednog parfema.
Na samom početku nastanka parfemske industrije su se parfemi prvenstveno proizvodili od prirodnih komponenti poput raznih vrsta biljaka i materija životinjskog porekla. Danas se međutim na tržištu pojavljuje sve više sintetičkih parfema, koji nastaju kao rezultat modifikacije molekula. Sintetičke materije nastaju u epruvetama laboratorija i predstavljaju sastavni deo savremene parfemske industrije. Prvi sintetički parfemi nastali na kraju 19. veka su ubrzo postali isto toliko popularni, kao i njegovi srodnici na bazi prirodnih komponenti. Uprkos stalnom razvoju raznih tehnika za kreiranje sintetičkih parfema, još uvek nije moguće napraviti čist sintetički parfem. Najčešći razlozi upotrebe prirodnih komponenti u ovim sintetičkim parfemima je pre svega ekonomski. Dok je sintetizovanje sintetičkih citrusnih eteričnih ulja još uvek veoma skupo, dodavanje veštačkog mirisa ruže ili nekog voća raznim kozmetičkim preparatima je mnogo jeftinije, nego upotrebiti velike količine prirodnih materija za dobijanje jako male količine mirisnih komponenti.
Uprkos sve većoj popularizaciji ovih materija, mnogi su još uvek veoma skeptični, kada su u pitanju sintetičke materije. U krugu potrošača još uvek postoji verovanje da su upravo ove materije odgovorne za razne alergijske reakcije, pa čak i za nastanak kancera. Ove materije predstavljaju novu nepoznatu materiju za organizam, na koga treba da se navikne. Ipak, ako se na adekvatan način upotrebe kvalitetne sintetičke komponente od njih se mogu napraviti zaista jedinstveni proizvodi, koji neće imati štetno dejstvo na organizam.
U većini slučajeva su najpopularniji oni parfemi čije su osnovne komponente veoma neprijatnog mirisa, međutim stavljanjem samo nekoliko kapi u parfem, sam parfem postaje izuzetno prijatnog mirisa. Ove komponente najčešće imaju ulogu da pojačavaju već postojeće vodeće mirisne komponente datih parfema.
Kako na tržištu parfema vlada velika konkurencija, nabavljanje potrebnih komponenti postaje sve teže. U Indiji je npr. u proteklih nekoliko godina preterano sa žetvom sandalovine, pa je nabavljanje ove komponente postalo veoma teško i skupo. Kako je neizvesno kada će se ponovo razviti potrebna količina ove biljke, velike kompanije se najčešće odlučuju za njegovu sintetičku proizvodnju.
Da bi se na neki način kontrolisalo uništavanje prirodnih izvora, Evropska Unija je uvela zakon sa kojim se zabranjuje mučenje ili ubijanje životinja u cilju dobijanja raznih materija iz njihovog tela.
Kako bi se uprkos ovom zakonu i dalje moglo zadovoljiti zahtevima potrošača sve više komponenti se proizvodi veštačkim putem. Na ovakav način se može zaštititi okolina, ali i uživati u prijatnim mirisima parfema, bez griže savesti da je time ugrožena bilo koja vrsta životinja ili biljaka na svetu.
Izvorni link: http://parfemsvet.com
_____________________________________________________________