Završena INTERACADEMIA 2015
Zaključci međunarodne konferencije održane u 16. 10. 2015. godine u Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača u okviru projekta
INTERACADEMIA 2015
Multikulturalna Hercegovina kao čvorište regionalne interkulturne saradnje u likovnoj umetnosti koji kroz program Dijalog za budućnost podržavaju Ujedinjeni narodi.
Zaključci su formulirani u prisustvu više od 30 u;esnika, među kojima su bili dekani i profesori likovnih akademija i fakulteta likovnih umetnosti iz Širokog Brijega, Trebinja, Sarajeva, Zagreba, Beograda i Cetinja, kao i predstavnici/e tela vlasti nadležnih za kulturu Grada Mostara i Hercegovačko-neretvanske županije, umetnici i studenti.
ZAKLJUČCI
- Visokoškolske institucije u oblasti likovnih umjetnosti u BiH i susednim državama suočavaju se s krupnim izazovima u oblastima vršenja svojih osnovnih funkcija vezanih za nastavu i umetničku produkciju. Ti su izazovi uslovljeni procesima u oblasti finansiranja i organizacije poslovanja u uslovima ekonomske krize i prolongirane tranzicije te su slični izazovima s kojima su suočene srodne institucije u drugim zemljama regije i Evrope.
- Odgovor na spomenute izazove visokoškolske institucije u oblasti likovnih umetnosti trebaju tražiti u međusobnoj saradnji, kako na projektnom tako i na dugoročnom stepenu te u saradnji i koordinaciji s drugim društvenim akterima s kojima trebaju postići maksimalnu sinergiju u domenama zajedničkih interesa i vrednosti.
- Međusektorska saradnja visokoškolskih umetničkih institucija može im pomoći da, u uslovima nužnog provođenja velikog dela njihovih aktivnosti na projektnom principu, očuvaju umetnički i kreativni integritet u domenu njihove primarne obrazovne i stvaralačke delatnosti, te da istovremeno pruže maksimalni doprinos širem društvenom razvoju.
- Bogata kulturno-istorijska baština Hercegovine kao regije te BiH u celini i susednih država pruža dragocene potencijale ne samo za uticaj akademske likovne produkcije na nadilaženje međuetničkih i međuverskih podela koje su produbljene skorašnjim sukobima i još uvek sputavaju pun društveni razvoj ovih prostora, već i za profiliranje tih prostora kao značajnog dela evropske i svetske multikulturne baštine, čije stavljanje upravo u funkciju društvenog razvoja i interkulturne saradnje može biti pozitivan primer i za druge delove sveta.
- Tela vlasti u BiH i susednim državama trebaju u najvećoj mogućnoj meri uključivati visokoškolske ustanove, umetnička udruženja te zainteresovane aktere civilnog društva, kao i predstavnike privrede, u formulisanju kulturnih politika koje će biti u funkciji ekonomskog i ukupnog društvenog razvoja, međunacionalnog i međuverskog pomirenja i dijaloga, regionalne i interkulturne saradnje. Posebnu ulogu u formulisanju i sprovođenju tih politika imaju međunarodne organizacije, kao i tela Evropske unije nadležna za kulturu i regionalnu saradnju.
Udruga građana „Krug“ provodi projekt InterAcademia u okviru projekta „Dijalog za budućnost“. Na osnovu zajedničke inicijative Predsjedništva BiH i glavnog tajnika Ujedinjenih naroda (UN), kao i prepoznate potrebe za stvaranjem prostora za dijalog i promociju suživota u BiH, tim UN-a u BiH pod vodstvom rezidentnog koordinatora UN-a i u suradnji s Predsjedništvom BiH razvio je projekt pod nazivom „Dijalog za budućnost: promocija suživota i različitosti u BiH“ kojeg zajednički provode UNESCO, UNICEF i UNDP. Projekt „Dijalog za budućnost“ financira se sredstvima Ureda Ujedinjenih naroda za podršku izgradnji mira / Fonda za izgradnju mira (PBF).
______________________________________________________________________