Predavanje na FTN: Kako do stipendije u Francuskoj
Francuski institut u Srbiji, sektor za univerzitet i nauku u saradnji sa Ambasadom Francuske u Beogradu predstavili su studentima Fakulteta tehničkih nauka programe stipendija za sva tri nivoa studija u Francuskoj.
U okviru novog ciklusa nedavno raspisanog konkursa, ataše za francuski jezik u Beogradu g-din Fransis Peto i predstavnici Francuskog instituta govorili su o mogućnostima studiranja, programima za istraživače i drugim vidovima mobilnosti studenata na koje mogu da konkurišu studenti FTN.
Prema rečima francuskog atašea g-dina Petoa, FTN je prva visokoobrazovna ustanova čijim studentima su predstavljeni programi, jer, kako je naveo, studije iz oblasti tehnike su veoma cenjene i perspektivne u Francuskoj.
Stipendije i druge vidove mobilnosti studenata osnovnih, master i doktorskih studija, kao i programe namenjene istraživačima zaposlenim na fakultetima finansira Vlada Republike Francuske, a mogućnosti za studiranje su na više od tri hiljade fakulteta u Francuskoj.
– Postoje stipendije koje se dodeljuju svake godine za studente koji žele da nastave studije u Francuskoj. Svake godine se u Srbiji dodeli od 40 do 50 stipendija Vlade Francuske, dok godišnje više od 650 studenata ode na studije u Francusku a finansirani su na razne načine. Postoji saradanja sa Fondom za mlade talente Srbije kao i nekoliko drugih organizacija. Studenti se interesuju za sve domene studija, počevši od psihologije, lingvistike, matematike… Kada je reč o prvoj godini studija studenti moraju imati nivo znanja francuskog B2. Kada je reč o kasnijim nivoima postoje i drugi programi koji nisu na francuskom jeziku, objašnjava za Ozonpress Fransis Peto, navodeći da je krajnji rok za podnošenje kandidatura 9. mart 2016. godine.
Među onima koji će pokušati da nastave studije u Francuskoj nalaze se učenice Gimnazije Teodora Šibinac i Marijana Grbić.
– Zvuči veoma zanimljivo studirati u Francuskoj. Bila sam u Francuskoj na jednom kraćem putovanju i volela bih da tamo studiram. Konkurisaću pa ćemo videti. Volela bih da upišem nešto u vezi jezika, kao što je francuski, kaže Teodora Šibinac.
I Marijana bi volela da nastavi studije u Evropi jer je tamo perspektivnije za život mladoh čoveka.
– Svakako da bih volela da odem negde u inostranstvo da studiram jer je mnogo perspektivnije. Jako je važno poznavati jezik, ali srećom u Gimnaziji učimo francuski što nam je olakšavajuća okolnost. Svidela mi se prezentacija a kasnije ćemo videti šta dalje, kaže Marijana Grbić.
Prodekan za nauku i međunarodnu saradnju Fakulteta tehničkih nauka dr Nebojša Mitrović obiša je svet zahvaljujući nauci. On je pozvao sve mlade da iskoriste svaku šansu za putovanje, da unaprede svoje znanje ali i da u najboljem svetlu pvedstave svoju zemlju.
– Danas smo našim srednjoškolcima i studentima FTN predstavili program mobilnosti za studiranje u Francuskoj. Za studente Fakulteta tehničkih nauka najinteresantnije je uključivanje u program master i doktorskih studija, što bi bila nadogradnja onog nivoa obrazovanja koje dobiju na FTN. Ovo je samo jedna u nizu promocija i neće se završiti na ovome. Nadam se da će se u ovoj godini ostvariti bar desetak studentskih mobilnosti, kao i profesora, a koje već imamo ugovorene preko programa Erazmus plus i Tempus projekata, navodi prodekan Mitrović.
Studenti Fakulteta tehničkih nauka poslednjih 4-5 godina imaju mogućnost da odu na razmenu ili da održe deo prakse u nemačkom Simensu ili u Švajcarskoj.