Godišnjica smrti patrijarha Pavla
Radovi u kamenolomu nadomak manastira Rakovice svojevremeno su toliko zabrinuli igumaniju Evgeniju da je, brinući se za bezbednost svetinje, potražila pomoć čak i u resornom ministarstvu. Sastali su se tim povodom tadašnji poglavar SPC patrijarh Pavle i nadležni ministar Velimir Ilić.
„Nemojte se bojati za Rakovicu, ja ću je zaštiti!”, rečeno je na tom sastanku. Iako zvuči kao ministarsko obećanje, ove reči utehe ustvari je izgovorio patrijarh Pavle, a kasnije prepričavao ministar Ilić. Niko tada nije znao da je patrijarhova želja bila da bude sahranjen upravo u porti manastira Rakovica. Danas gotovo neverovatno zvuči da bi bilo kakvi radovi mogli da ugroze ovu svetinju koju svakodnevno posećuje veliki broj vernika poklanjajući se senima 44. poglavara srpske crkve.
Više stotina vernika očekuje se i danas u ovoj beogradskoj svetinji, kada se navršava šesta godina od upokojenja patrijarha Pavla.
– Ovde je svakodnevno mnogo poklonika, ne samo 15. novembra, na godišnjicu patrijarhove smrti – kaže otac Aleksandar Milutinović, jedan od sveštenika u ovom hramu.
Život sestrinstva donekle se promenio, a neke od monahinja dobile su nova poslušanja: da dočekuju posetioce, upoznaju ih sa istorijom manastira i životom patrijarha Pavla.
– Manastir je u poslednjih šest godina postao mesto hodočašća pravoslavnih vernika, kako iz Srbije, tako i iz drugih zemalja. Nedeljom je porta prepuna – kaže otac Aleksandar.
Inače, pored patrijarha Pavla sahranjen je i još jedan poglavar SPC – patrijarh Dimitrije.
– Za naš manastir čulo se ne samo u okvirima SPC već i šire, u našim sestrinskim, pomesnim pravoslavnim Crkvama – naglašava ovaj sveštenik.
I zaista, svaka visoka pravoslavna delegacija, koja dolazi u posetu SPC, obavezno obiđe i grob patrijarha Pavla.
Prošle godine, na primer, pomen u manastiru Rakovici služio je patrijarh moskovski i sve Rusije Kiril koji je u našu zemlju došao sasvim drugim povodom, da osvešta spomenik caru Nikolaju Drugom Romanovu.
Takođe, poglavari nekoliko pravoslavnih crkava, među kojima je bio i vaseljenski patrijarh Vartolomej, pre dve godine učestvujući u obeležavanju 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta, posetili su i Rakovicu.
Patrijarh Pavle bio je na visini dostignuća savremenih bogoslovskih znanja uz jednostavnost koja je osvajala ljude, naglašava sveštenik Aleksandar. Nedavno je, na predstavljanju knjige „Vujanski krst patrijarha Pavla”, protođakon Radomir Rakić podsetio da je patrijarh Pavle bio izuzetan liturgičar i da su njegovi radovi o istoriji bogosluženja poznati ne samo u našoj crkvi već i širom vaseljene, kako se izrazio.
Takođe, zalaganjem patrijarha Pavla, dobili smo novi prevod Novog zaveta, takozvani sinodski.
U brojnim anegdotama o njegovoj skromnosti često se zaboravlja ono na šta je podsetio otac Radomir Rakić – da je 44. poglavar SPC bio veliki naučnik, biblista, prevodilac, dogmatski i etički pisac sa velikim stvaralačkim opusom, a radio je i na crkvenom pesništvu.
– Još za života bio je čovek bogosluženja i molitve. To je ostao i danas kada se oko njegovog groba okuplja veliki broj ljudi koji ga pamte i doživljavaju kao sveca. Njegovo nasleđe veoma je obimno, a imao je izgrađene stavove u vezi sa najbitnijim pitanjima crkvenog života u savremenom svetu – napominje otac Aleksandar.
Izgradnja hrama u Resniku
Osim što ga posećuju poklonici, manastirska crkva u Rakovici praktično je sedište parohije za naselje Resnik. U ovom delu Rakovice živi čak 20.000 ljudi, a crkve nema, što znači da oni sve svoje verske potrebe, poput sečenja kolača ili krštenja, obavljaju u manastiru.
Politika, Foto: Tanjug
U ovom tekstu nedostaje jedna činjenica. Nije se Patrijarh tom prilikom sastao sa resornim ministrom, već je Koštunica povodom njegovog rodjendana poslao Velja kod njegavu bolnicu u posetu. Tom prilikom, razgovor je završen rečima: „Pozdravi mi Voju (Koštunicu) i reci mu da se ne sekira za mene, dao mi je jednu godinu više nego što imam“.
Jedan jedini Srpski Partrijarh GOSPODIN PAVLE!