Nema pomirenja bez dijaloga i ne uslovljavanja
Za uspostvaljanje pomirenja u regionu ključni su dijalog, neuslovljavanje suprotstavljenih strana, kao i da se javno govori o činjenicama zločina iz prošlosti, poručili su učesnici današnje debate Koalicije za REKOM „Pomirenje iz ugla lokalnih političara i EU“.
Profesor Univerzitetskog koleža u Londonu Erik Gordi rekao je da je za ozbiljnost priče o pomirenju potrebno, između ostalog, da taj proces „ide u dubinu“, kao i da se govori o činjenicama i rasvetljavanju činjenica koje nisu rasvetljene.
– Potrebno je priznavanje žrtava sa svih strana…, da se govori o činjenicama, jer priče ne smeju ostati tajne ni u kom smilsu – rekao je Gordi i dodao da treba javno priznati „ono što se zna“.
Kako je dodao, pomirenje podrazumeva dijalog između i unutar institucija, kao i između institucija i javnosti.
– Potreban je veći angažman institucija koje uživaju najveće poverenje javnosti u ovom regionu, a to nisu političke institucije nego tradiocionalne instutcije poput kulturnih, verskih i obrazovnih – ocenio je Gordi.
Koordinatorka projekta REKOM Nataša Kandić smatra da u regionu vlada potpuna ravnodušnost u odnosu na događaje u prošlosti.
Prema njenim rečima, REKOM se zalaže za seriju debata u kojima civilno društvo mora da pokaže odlučnost i da ukaže da kod pomirenja ne sme da bude uslovljavanja među državama.
– Hoćemo da pokažemo političarima da civilno društvo neće dozvoliti da se o toj temi ćuti i da nas ima dovoljno da održimo živom tu raspravu i da stalno podstičemo, tražimo, zahtevamo od političara da ispune svoju obavezu kao država, a to je da se stvore garancije neponavljanja zločina – navela je Kandić.
Na pitanje koliko političari svojim aktivnostima doprinose pomirenju u regionu, Kandić je rekla da gotovo svi političari u regionu po tom pitanju imaju specifičan odnos.
– Oni misle da je njihova obaveza da to posmatraju iz nacionalnog ugla i da drugima postavljaju uslove – zaključila je Kandić.
Na konferenciji u beogradskom Medija centru ukazano je da se širom regiona održava ukupno 15 debata na tu temu, a treća po redu biće održana sledeće sedmice u Zagrebu.
REKOM je Regionalna komisija za utrdivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim kršenjima ljudskih prava tokom rata u bivšoj Jugoslaviji.
Formirana je 2010. godine sa idejom da bude podstrek državama nastalim raspadom Jugoslavije kako bi se i same uključile u utvrđivanje istine o stradanju i patnji na hiljade ljudi.
Izvor: Tanjug / Medija centar
__________________________________________________________________________
Zašto ovako nisu vršili pritisak na vlade regiona 1990.? Ili 1998.? Ili 2006.? A svega toga ne bi ni bilo da je Pera odmah otišao u policiju…
Озбиљну причу о помирењу у региону не могу да воде особе које представља Наташа Кандић.