Kreirana prva edukativna staza
На завршној конференцији одржаној 18.11. у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању пред стручном јавности представљени су резултати пројекта „Едукативна стаза Каблар“ који реализује Географско-еколошко друштво из Чачка. На конференцији је присуствовало око 30 наставника и директора из чачанских основних и средњих школа, представници града Чачка, школске управе у Чачку, туристичке организације Чачка и планинарског друштва „Каблар“.
Скуп је поздравио Драган Николић, помоћник градоначелника за област економског развоја и заштите животне средине који је истакао да је овај пројекат пример успешне сарадње Министарства пољопривреде и заштите животне средине, туристичке организације Чачка, образовних установа и невладиног сектора. Такође је навео да овај пројекат има велики утицај на подизање колективне свести о значају очувања предела изузетних одлика „Овчарско-кабларске клисуре“.
Горан Шипетић, потпредседник Географског-еколошког друштва рекао је да је циљ пројекта упознавање младих са вредностима Овчарско-кабларске клисуре, успостављање корелације између наставних предмета, као и да деца што више времена проводе у природи. Нагласио је да ће се Едукативна стаза додатно уређивати у наредном периоду постављањем учионице у природи и новим информативним таблама на кључним тачкама.
Пројекат је финансиран од стране Министарства пољопривреде и заштите животне средине и туристичке организације Чачка. Партнери на пројекту су планинарско друштво „Каблар“ и Туристичка организација Чачка. Пројекат је подржао и Регионални центар за професионални развој запослених у образовању.
Постојећа планинарска стаза број 3 на Каблару претворена је у едукативну стазу са пратећим едукативним програмом. У оквиру активности на пројекту прво је креирана едукативна стаза у оквиру чега су постављене 4 информативне табле. За креирање и израду едукативног програма за пет области ангажован је тим професора из основних и средњих школа у Чачку. Ови професори имају велико искуство у раду са децом ван учионица на терену и већ десетак година организују различите стручне излете и екскурзије у Овчарско-кабларској клисури. Програми садрже предавања, радионице и вежбе које се реализују на кључним тачкама на стази. Програм за биологију креиарала је Живадинка Јовановић Милићевић из школе Вук Караџић, за екологију Данка Ранђић из Машинско-саобраћајне школе, за географију Горан Шипетић из Економске и Медицинске школе, за заштиту животне средине Анета Петровић из Прехрамбено-угоститељске школе а за планинарење Александар Бараћ из планинарског друштва Каблар.
Први огледни едукативни програм на едукативној стази за 20 ученика из Чачка реализован је 24. и 25. октобра. О програму је снимљена једночасовна репортажа.
Едукативна стаза на Каблару је доступна свим посетиоцима Овчарско-кабларске клисуре било кроз примену креираног едукативног програма или самостално коришћење. Реализација овог пројекта је одлично искуство за креирање нових стаза и програма оваквог типа не само на Каблару него и Овчару и другим деловима заштићеног подручја.
____________________________________________________________________