Otvoreni zagrljaj
Podrška Evropske unije osobama sa mentalnim problemima
Više od 150 osoba sa mentalnim problemima izašlo je iz ustanova socijalne zaštite nakon višegodišnjeg boravka u ustanovama, više od 200 pripremljeno je za izlazak iz ustanova, a više od 900 ljudi u zajednici koristilo je usluge pokrenute van institucija. Sve to omogućeno je zahvaljujući aktivnostima projekta Otvoreni zagrljaj koji sa pet miliona evra finansira Evropska unija.
Aktivnostima projekta Otvoreni zagrljaj učinjeni su značajni koraci u procesu deinstitucionalizacije osoba sa mentalnim problemima i intelektualnim poteškoćama i stvoreni uslovi za njihovo ponovno uključivanje u društvo i lokalne zajednice.
Na završnoj konferenciji koja je održana u Beogradu u prisustvu ambasadora Majkla Devenporta, šefa Delegacije EU u Srbiji, Aleksandra Vulina, ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Zlatibora Lončara, ministra zdravlja predstavljeno je 19 projekata koje su u okviru projekta Otvoreni zagrljaj realizovale ustanove socijalne i zdravstvene zaštite, organizacije civilnog društva i lokalne samouprave u cilju socijalne inkluzije i deinstitucionalizacije osoba sa mentalnim problemima.
Ovim projektima, za čiju je realizaciju EU dodelila više od 2,3 miliona evra bespovratnih sredstava, razvijene su nove usluge u zajednici za osobe sa mentalnim i intelektualnim problemima, izgrađene su i opremljeni objekti za samostalno stanovanje, pokrenuti programi zbrinjavanja korisnika u hraniteljskim porodicama, a kako bi se sprečio dalji rizik od institucionalizacije (smeštanje u ustanove), otvoreni su centri za mentalno zdravlje, dnevni boravci i usluge pomoći u kući koji će biti na usluzi ovim ljudima. Osobe sa mentalnim problemima pripremane su više meseci za izlazak iz ustanova. Sa njima su radili stručnjaci različitih profila u svim ustanovama.
Otvoreni su objekti »stanovanja uz podršku« u Velikom Popovcu, Čurugu, Novom Bečeju, Staroj Moravici, Starom Lecu, Jabuci, Vlasotincu. U Kulini i Aleksincu je pokrenut program zbrinjavanja odraslih lica u hrantiteljskim porodicama, otvoreni su dnevni boravci u Šapcu i Valjevu, podržan nastavak rada istih u Beogradu. Pokrenuta je usluga »pomoć u kući« u Jagodini, Ćićevcu, Žabarima, a otvorena su i dva centra za mentalno zdravlje u Kikindi i Vršcu.
Na pokretanju, održanju, inoviranju ovih usluga radili su stručnjaci iz institucija socijalne i zdravstvene zaštite, lokalnih samouprava, nevladinih organizacija, zajednički i sa velikim entuzijazmom. U narednom periodu neophodno je uvođenje ovih usluga u sistem, definisanje održivih izvora finansiranja i proširenje pokrenutih kapaciteta.
Tokom realizacije projekta Otvoreni zagrljaj od septembra 2012. do decembra 2015. ostvareni su brojni rezultati među kojima su:
– U Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije formirana je Radna grupa za upravljanje i koordinaciju deinstitucionalizacije;
– Razvijen je Nacionalni Program deinstitucionalizacije;
– 11 ustanova socijalne zaštite izradilo je detaljne i realne planove transformacije;
– Urađena je Studija izvodljivosti koja je pokazala da postoje ljudski i finansijski resursi za sprovođenje moderne zaštite mentalnog zdravlja uz poštovanje ljudskih prava. „Novi sistem zaštite“ zasnivao bi se, uglavnom, na uslugama kao što su primarna zdravstvena zaštita i timovi mentalnog zdravlja u zajednici;
– Zaposleni u ustanovama socijalne zaštite učestvovali su u brojnim obukama o novim, modernim pristupima u socijalnoj zaštiti čija je suština u individualnom pristupu orijentisanom ka korisniku;
– Ovaj pristup poboljšava kvalitet života u ustanovi i omogućiće profesionalnu pripremu korisnika za izmeštanje iz ustanove, u najkraćem mogućem roku. Programi obuka biće i zvanično akreditovani što će omogućiti održivost prenošenja znanja tokom procesa transformacije ustanova i dalje deinstitucionalizacije.
Konferenciji su prisustvovali predstavnici brojnih institucija i organizacija, nevladinih organizacija kao i korisnici usluga socijalne zaštite koji su započeli novi život u zajednici o čemu je snimljen dokumentarni film »Moji novi život« koji je prikazan na konferenciji.
Film je dostupan na sajtu projekta Otvoreni zagrljaj www.otvorenizagrljaj.rs kao i na YouTube kanalu Informacionog centra Evropske unije (EUIC) https://www.youtube.com/user/EUICBG.
Projekte su realizovale ustanove zdravstvene i socijalne zaštite, organizacije civilnog društva i lokalne samouprave iz Vršca, Kuline, Aleksinca, Novog Bečeja, Vlasotinca, Novog Kneževca, Jagodine, Šapca, Čuruga, Velikog Popovca,Valjeva, Jabuke kod Pančeva, Starog Leca, Stare Moravice i Beograda.
Od 2000. godine do danas EU donirala je 144 miliona evra za projekte pomoći sektoru socijalne zaštite u Srbiji.
______________________________________________________________