Vodič za legalizaciju
Zakon o ozakonjenju nelegalnih objekata usvojen je prošle sedmice u Skupštini Srbije. U Ministarstvu građevinarstva upozoravaju da je ovo poslednja šansa za legalizaciju kvadrata.
Prema podacima ministarstva, u Srbiji postoji skoro 1,5 miliona nelegalnih objekata. Od tog broja u Čačku ima 27.116 nelegalnih objekata, Gornjem Milanovcu 3.561, Požegi 3.105, Ivanjici 3.905, Lučanima 1.000, Kosjeriću 612.
Zahtev zalegalizaciju ne mora da se podnese samo za potpuno završene objekte već i za domove koji imaju minimalnu infrastrukturu, odnosno temelj, zidove i krov.
Da bi legalizovali stan, kuću, garažu, prodajni lokal ili bilo koji drugi objekat, građani će morati da plate minimalno 5.000 dinara, a maksimalno dva miliona.
U najboljem položaju su oni koji su već predali zahtev za legalizaciju zaključno sa februarom prošle godine, jer će im samo ostati da plate taksu. taksu neće morati da plate samohrani roditelji koji imaju stan ili kuću do 100 kvadrata.
Kako većina građana nije uspela da skupi svu papirologiju, na ovaj trošak će morati da dodaju taksu za Izveštaj o zatečenom stanju objekta, koji se vadi u projektnom birou sa izveštajem geometra.
Oni koji nemaju dokaz o vlasništvu, a godinama žive u objektima moći da ih ozakone ukoliko prilože dokaz da su savesni korisnici. To će im omogućiti plaćeni računi za struju, komunalije, plaćen porez.
Oko 70 odsto novca od takse za ozakonjenje biće uplaćeno na račune lokalnih samouprava. ta srdstva gradovi i opštine će uložiti u poboljšanje lokalnih puteva, izgradnjujavnih objekata, kanalizacione mreže, osvetljenja i druge infrastrukture. Preostalih 30 odsto ide u budžet Republike.
Dozvola u sedam koraka
Kuće, stanove i lokale građani mogu da ozakone u svojoj opštini. Najbitnije je da se jave kod službenika lokalne samouprave koji se bave legalizacijom.
1. pripremite dokaz o svojini nad stanom, kućom ili drugim objektom koji ćete da ozakonite ( vlasnički list, ugovor, ostavinsko rešenje…)
2. Izvadite izveštaj o zatečenom stanju u bilo kom projektnom birou ili bilo kojoj projektanskoj radnji sa odgovornim projektantom.
3. U vašoj opštini pronađite službenika koji će se baviti poslovima ozakonjenja i predajte mu dokumenta za ozakonjenje objekta.
4. Ukoliko su dokaz o imovini i izveštaj o zatečenom stanju u redu,opština će vas obavestiti da treba da uplatite odgovarajuću taksu.
5. dostavite opštini dokaz o uplati takse
6. opština donosi rešenje i nalaže Katastru nepokretnosti da bez naknade upiše vaše vlasništvo nad objektima.
7. Gotovo! vi ste legalni vlasnik objektaOni koji su do sada podneli zahtev za legalizaciju objekta treba da slede samo poslednja tri koraka, dok građani koji prvi put podnose upitnik moraju da prođu kroz celu proceduru.