Virus ispraznio vrtiće i škole
Kijavica, kašalj, povišena temperatura, bolovi u mišićima najčešći su simptomi sa kojima se pacijenti ovih dana obraćaju lekarima za pomoć.
Reč je o miksovanim virusima, koji su malo ozbiljniji nego prethodnih godina, a na udaru su najviše mala deca.
– Trenutno je aktuelna kombinacija više virusa, od kojih prednjači reo virus u kombinaciji sa adeno virusom. Može se desiti i da respiratorna preraste u bakterijsku infekciju, i tada simptomi bolesti, umor i iscrpljenost mogu da traju i do mesec dana. Česte su i komplikacije koje izazivaju upalu uha – objašnjava epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović.
Statistika govori da odrasle osobe od tri do pet puta godišnje zakače neku infekciju disajnih puteva, dok mališani koji idu u vrtić čak deset puta godišnje donesu prehladu u kuću.
Kako kaću lekari, najviše je respiratornih virusnih infekcija koje se uopšte ne leče antibioticima. Osim spuštanja temperature, tople supe, mirovanja, druga terapija nije potrebna.
I kada su u pitanju odrasli, u domovima zdravlja širom Srbije čekaonice su prepune. Najviše dolaze mladi i svi imaju slične simptome – naglo dobiju visoku temperaturu.
Drugi simptomi, poput curenja nosa, bola u grlu, jave se kasnije. Sve traje od četiri do pet dana, a ogranizam ostaje iscrpljen.
Doktori savetuju da u ovakvim situacijama treba odležati, unositi tople napitke i vitamine.
Ako se stanje ne poboljšava nakon pet dana, treba se obratiti ponovo lekaru, jer virusna infekcija može da preraste u bakterijsku, kada je potrebno u terapiju uključiti i antibiotik.
Blic