Novi Zakon o policiji i dalje na čekanju
Istraživači Beogradskog centra za bezbednosnu politiku ocenili su da je dobro što je Ministarstvo unutrašnjih poslova prepoznalo probleme i slabosti koje ima u radu, kao i to što je jedan od prioriteta jačanje odgovornosti policije, ali i jačanje kapaciteta sektora unutrašnje kontole.
Beogradski centar za bezbednosnu politiku smatra da u Srbiji postoji problem s odgovornim radom policije. Novi zakon o policiji iako više puta najavljivan i dalje nije donesen, a nove kritike nacrta zakona i dalje stižu. Problemi transparentnosti, politizacije i novog zakona samo su neke od tema konferencije Beogradskog centra.
Kada je reč o novom zakonu o policiji, istraživači su na predstavljanju rezultata istraživanja tog centra ocenili da je vođena dosta transparentna rasprava o nacrtu tog zakona, ali da bi još veći doprinos javnoj raspravi bio to kada bi MUP objavio sve komentare na nacrt, uz obrazloženje zašto su neki prihvaćeni, a neki nisu.
Saša Đorđević iz tog Centra je naveo da nacrt zakona o policiji predviđa da će unutrašnja kontrola kontrolisati sve u MUP, a ne kao do sada samo policijske službenike, a da je dobro i uvođenje novih antikorupcijskih mera kao što su provera imovine i preventivni nadzor. Đorđević je rekao i da u nacrtu novog zakona o policiji i dalje postoji mogućnost da ministar spreči istragu unutrašnje kontrole i preusmeri je na drugu organizacionu jedinicu, kao i njegovo diskreciono pravo da postavlja načelnike uprava.
Govoreći o spoljašnjem nadzoru policije, istraživač Dunja Tasić je rekla da je potrebno poboljšati nadzor skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove nad radom policije, kao i da je potrebna i aktivnija saradnja MUP sa Agencijom za borbu protiv korupcije.
Kako je navela, MUP ima izuzetno dobru saradnju sa zaštitnikom građana, kao i sa Poverenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti po čijim je preporuka MUP postupio u 90 odsto slučajeva.
Transparentnost u radu MUP, kako je naveo istraživač Bojan Elek, svodi se na godišnje izveštaje i informator o radu, a nedostaje omogućavanje uvida građanima u statističke podatke o kriminalitetu, kao i povećanje kapaciteta Biroa MUP za informacije od javnog značaja, za koji su rekli da je pokazao dobre rezultate.
Kada je reč o trošenju novca u MUP, koji je među najvećim korisnicima budžetskih sredstava sa pola milijarde evra, Elek kaže da je problem što 90 odsto tih sredstava odlaze na plate i redovno održavanje, a ne na razvoj, kao i nedovoljan kapacitet službe interne revizije i nesprovođenje njenih preporuka.
Istraživanje je, rečeno je na skupu, pokazalo i da je integritet policije narušen političkim aferama vezanim za njen rad, kao i prošlogodišnjom smenom pet policijskih generala, i time da godinu dana Uprava kriminalističke policije nema načelnika.
Na predstavljanju rezultata istraživanja o Integritetu policije u Srbiji, predstavnici istraživačkog tima naveli su da 52 odsto građana ima poverenje u policiju, a 82 odsto smatra da političke stranke utiču na rad policije.
Izvor: Tanjug / Medija centar
____________________________________________________