Četiri dana naučnih čuda
9. Festival nauke – četiri dana naučnih čuda i 28.000 posetilaca
Više od 28.000 posetilaca prodefilovalo je devetim izdanjem Festivala nauke koje je od 3. do 6. decembra održano na Beogradskom sajmu.
Pod kupolom Beogradskog sajma, tokom četiri dana Festivala, više od 20.000 učenika, iz 350 osnovnih i srednjih škola, uz pomoć nauke zabavljalo se zajedno sa 600 naučnih demonstratora i naučnika dokazujući da uz pomoć nauke čuda mogu biti svuda.
Najveće interesovanje publike 9. Festivala nauke bilo je za postavku neuronauka koja na jednostavan način objašnjava složeni proces funkcionisanja nervnog sistema i vezu između nervnog impulsa i mišića, interaktivnu postavku o prirodnom gasu, ostatke dinosaura iz Vajominga koje je predstavio Prirodnjački centar iz Svilajnca, biološku postavku koja objašnjava hijerarhiju mravopolisa, fizičku postavku koja je otkrila nevidljive snopove svetlosti, ali i lasersku harfu na kojoj su posetioci svih uzrasta svirali tokom četiri festivalska dana, matične ćelije i njihov stvarni potencijal, proširenu realnost kada su svi zaintresovani dobili jedinstvenu priliku da se slikaju sa velikim naučnikom Mihajlom Pupinom.
Zvezde naučno-fantastične bine devetog Festivala nauke bili su američki neuronaučnik Greg Gejdž, AHAA naučni centar iz Estonije sa eksplodirajućom predstavom o nemogućim mehurićima i bezbednim eksplozijama ali i francuska trupa Les Atomes Crochus. Svoj status domaće naučne zvezde i ove godine potvrdio je Milan Popović sa saradnicima. Ekipa Psiquadro u predstavi o fizici zvuka, transformisala je jednostavne objekte u muzičke instrumente i tako oduševila publiku u sali.
Najmlađe su osvojile Cicka i Micka, čiji su preci dali život za nauku, Lego gradionica, Mala škola za genijalce, postavka o vetru ali i zona Ekspertinejdžera kojoj su ove godine možda pripadali budući Milanković, Tesla ili Cvijić.
Projekcije Okeanijuma, dela postavke Centra za promociju nauke, bile su ispunjene do poslednjeg mesta, dok su značajno interesovanje publike izazvali i eksperimenti Fakulteta za fizičku hemiju koji su za temu imali obične stvari o kojima obično ne razmišljamo, a trebalo bi.
Mnogo radoznalih posetilaca poželelo je da mislima pokrene lopticu ali su uspeli samo oni koncentrisani. Svoje reflekse poželeli su da ispitaju i oni stariji posetioci Festivala nauke dok je najveću pometnju, uzdahe i iznenađenje izazivala predstava gosta iz Izraela – dr Molekula!
Festival nauke poziva sve ljude dobre volje da pomognu Milošu Nikoliću, tridesetogodišnjem doktoru nauka kojem je neophodna transplantacija srca. Na ulazu u Halu 3 Beogradskog sajma, tokom trajanja Festivala Miloševe kolege i prijatelji obaveštavali su javnost o načinima na koje mogu da pomognu Milošu Nikoliću u njegovoj borbi. U nadi da se čuda zaista nalaze svuda, Milošu i dalje možete pomoći jednostavnim slanjem SMS poruke na broj telefona 8174 (važeći broj za sve mreže).
Generalni sponzor Festivala nauke je kompanija NIS, koja u skladu sa korporativnim sloganom „Budućnost na delu“, podržava aktivnosti i inicijative usmerene na razvoj i primenu novih tehnologija i inovacija. Ovakva podrška je još jedan način na koji NIS doprinosi ostvarivanju naučnih i tehnoloških dostignuća na koje se kompanija oslanja u svim oblastima svog poslovanja.
Prijatelj manifestacije je mts.
Podrška Festivalu su Centar za promociju nauke, Francuski institut, Institut Servantes, Italijanski institut za kulturu u Beogradu, ambasade Sjedinjenih Američkih Država i Izraela. Sponzori devetog Festivala nauke su Elektroprivreda Srbije, National Geographic, Erste banka, Beogradski sajam i Grafix.
_______________________________________________________