Mlekari traže ostavku ministarke poljoprivrede
Zamerke na rad ministarke poljoprivrede nemaju samo ratari. Njenu smenu od danas traže i proizvođači mleka. Nova politika podsticaja naljutila je farmere i kako kažu prelila prepunu čašu mleka koje mukotrpno u Srbiji proizvode. Na farmama se nalazi čak četiri puta manje grla krava nego pre deceniju, kada je mleko u kuće stizalo od milion i 200 hiljada krava. Brojke su dokaz propasti, ali i odnosa države prema srpskom stočarstvu tvrdi mlekarka iz Nakova.
– I svake godine, iz godine u godinu, budžet je sve manji, a puna su usta da će se ulagati u poljoprivredu. Ako je to takva vrsta ulaganja, mislim da ćemo mi brzo dotaći dno – kaže mlekarka Olivera Latinović.
Za sada je kap prelila čašu farmerskih muka. Prepunu do te mere – objašnjavaju u Udruženju mlekara Vojvodine – da je vreme da ministarka poljoprivrede podnese ostavku. Kivni su jer je novi zakon o subvencijama progurala u skupštinu bez konsultacije s njima. Zato proizvođači mleka iz medija centra proučuju: dosta više! Pitaju: zašto će premija po litru umesto dosadašnjih 7 biti – do 7 dinara.
– Što znači da može da bude i dva, i jedan i da je nema, i tako dalje. U ovoj izmeni sad je predviđeno čak i neko plaćanje po kvalitetu nepostojeće laboratorije, tako da iskreno rečeno ovo je stvarno bila inicijalna kapisla gde smo mi jako dugo trpeli i više stvarno nema nikakvog smisla – objašnjava Sanja Bugarski iz Centralne asocijacije proizvođača mleka Vojvodine.
Sa paralelne konferencije u ministarstvu, za koju su pozivnicu dobili samo neki novinari, stiglo je i objašnjenje: premija po litru ostaje 7 dinara dok god ne profunkcioniše Nacionalna laboratorija za kvalitet mleka koja je u planu od 2004.
– Radimo na nabavci opreme koja će na jedan sofisticiran način raditi analize tog mleka i kada se dođe do momenta da laboratorija bude osposobljena sigurno ćemo ići na uvođenje plaćanja po kvalitetu – rekao je Nenad Katanić, pomoćnik ministra poljoprivrede.
Dok to čekaju mlekari imaju nepregledan spisak zamerki za ministarku. Na primer, što se nije izborila da srpski farmeri koji imaju manje od 20 krava mogu da koriste pretpristupne fondove Evropske unije. Ipak, za proteste nemaju slobodnog vremena, jer, za razliku od ratara, kažu, imaju posla sa životinjama svih 365 dana.
Izvor: N1 / Medija centar
______________________________________________________________________