Regionalna deponija Duboko
ЈКП “Дубоко” Ужице, задужено за изградњу и унапређење регионалног система управљања комуналним отпадом, преузима сав комунални отпад из девет локалних самоуправа, а ради се о првом пројекту у нашој земљи који се, уз подршку Владе Србије и Европске уније, реализује после усвајања националне стратегије управљања комуналним отпадом.
Капацитети овог предузећа омогућавају еколошки поуздано сакупљање, транспорт, третман и депоновање комуналног отпада из Регије Дубоко, која на површини од 5.300 km2 обухвата 335 насеља са 350.000 становника.
О резултатима рада Регионалног центра за управљање отпадом «Дубоко» Ужице у 2015 год. за лучански Радио Д, говорио је директор предузећа Недељко Милосављевић .
- Резултати које имамо сада на крају 2015. године показују да су количине отпада које су планиране достигле 90 одсто. Од тога количине селектованог материјала су негде око 6 одсто, чиме смо премашили пројектовани план од 4,5 одсто. За ову врсту делатности то је заиста добро урађен посао – каже директор Недељко Милосављевић.
Планиране количине допремања комуналног отпада у 2016. год. повећане су у складу са договором са локалним самоуправама и комуналним предузећиме која се баве прикупљањем отпада на територији локалне самоуправе каже Милосављевић и додаје:
- У 2016. години план количине отпада смо повећали у сарадњи и договору са локалним самоуправама које су наши оснивачи и њиховим комуналним предузећима која се баве прикупљањем отпада. Планирали смо и повећање процента издвојених количина, а то је на неки начин и наша обавеза и потреба због коришћења будућих донаторских средстава. Предузеће је сада оперативно и од нас се тражи та врста активности и ефекти повећања из године у годину. Планирали смо да проценат издвојених и селектованих материјала буде око 8 одсто у 2016. години – каже директор Милосављевић.
Наредна 2016. година, за ЈКП Дубоко Ужице важна је и по питању уласка у инвестицију решавања стабилности постојећег тела депоније и проширења депоније најављује директор.
- За регионални центар 2016. година биће веома важна по питању реализовања инвестиције решавања и стабилизације постојећег тела депоније. Пројекат који треба да обухвати стабилност и проширење је у завршној фази. Његову реализацију очекујемо у наредној години. Највећи део планиране инвестиције од 4,5 милиона евра, а то је од прилике 2,5 милиона евра, највероватније ћемо добити од шведске владине Агенције СИДА. Планирамо да се радови изведу у првој фази до износа од 2,5 милиона евра – каже директор Милосављевић.
Извор: Радио Д – Лучани
__________________________________________________________