Nikad veća gužva za prodaju badnjaka
Nekada su domaćini na Badnji dan, 6. januara, ranom zorom pucajući iz pušaka najavljivali odlazak u šumu po badnjak. Za razliku od svojih predaka današnji domaćini umesto u šumu uglavnom do badnjaka dolaze na uličnim tezgama ili na pijacama, što je i logično u današnje vreme. Ananžmani su iz godine u godinu sve lepši i lepši, a prodavaca iz godine u godinu sve više i više.
Ove godine u Čačku su skoro sve veće raskrsnice pretvorene u male trgovine badnjacima.
Badnjak koji će krasiti domove za najradosniji hrišćanski praznik, prazan ili sa dodacima slame, žita ili drena košta od 50 do 150 dinara, u zavisnosti od veličine. Ima ih čak i za 500 dinara u posebnim aranžmanima koji su svake godine sve lepši i lepši. U ponudi su i specijalne kreacije koje sadrže sve što običaji nalažu – hrastovo drvce, žito, slamu, kukuruz, grančicu drena sa bobicama i sve to upakovano u platnene vrećice na kojima je crvenim koncem izvezen pravoslavni krst uz božićni pozdrav „Hristos se rodi”.
Kako su nam rekli prodavci, u izradi božićnih dekoracija uglavnom učestvuju cele porodice, a neki od njih na njima rade i cele godine.
– Badnjaci se prodaju po ceni od 100 do 200 dinara, a isto tako i pšenica. Cena zavisi od veličine badnjaka, ukrasa. Sama izrada dekoracija taje veoma dugo, slobodno mogu reći i cele godine. Ovo je posao za sve ukućane i svako unosi deo svoje kreativnosti. Zadovoljan sam sa prodajom, priča nam Saša, jedan od prodavaca, koji se na lokaciji kod Gimnazije nalazi već sedam godina, a prepoznatljiv je po originalnoj tezgi, starim zaprežnim kolima.
Oko ulaza u crkveno dvorište je najveća konkurencija, pa su ove godine prodavci pokazali izuzetnu kreativnnost. Najviše se, po našem utisku, istakao deda Dragoslav Danilović.
– Sve ovo što vidite radila su deca, snaja, ćerka, sin…Ja sam ih malo odmenio da se danas ne mrznu. Izradom božićnih dekoracija bavimo se oko 15 godina. Čačani kupuju mada se oseća kriza, nije kao prethodnih godina. Trude se ipak da ispoštuju svoje običaje, pa neko kupuje badnjake koji se prodaju po ceni od 100 do 150 dinara, a i aranžmani idu solidno, iako su malo skuplji i prodajemo ih po 400, 500 dinara, kaže nam Danilović.
Cene na pijaci
Badnjak 40 do 500
Žito 50 do 250
Suve šljive sa košticom 300 do 500
Suve šljive bez koštice 400 do 600
Lešnik 1.500 do 2.200
Brusnica 800 do 900
Suve smokve 400 do 700 dinara
Orah jezgra 650 do 1.300
Orah u ljusci 450 do 600
Kajsija suva 500 do 800
Suvo grožđe 400 do 500
Urma 400 do 550
__________________________________________________________________
Veliki pozdrav za Draga
Lijepo, prodali su Badnjaka i to je uredu. Večeras sam izašao da očistim sneg sa trotoara ispred kuće, u neposrednoj blizini crkve, jer prethodnih dana nisam mogao to da uradim od „prodavaca“. Badnjake prodali, porez i zakup naravno ne plaćaju, a kartonske kutije, grane i grančice ostavili na ulici. Interesuje me gde je načelnik za inspekcijske poslove sa komunalnom policijom i što konačno ne počnu da rade ono što im je stvarno posao nego se hvale kako su za tri dana napisali 10 prijava za neočišćen sneg.
Ја сам прво очистио своју локацију, поставио бадњаке и продавао, ко је купио код мене сви су хвалили, а локација је испод трафика преко пута цркве!!!