Grip pred vratima
U SRBIJI se zasad registruju samo pojedinačni slučajevi gripa, a jači “udar” virusa epidemiolozi tek očekuju u narednih nekoliko nedelja. Do sada je Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” prijavljeno 43.388 obolelih od oboljenja sličnih gripu. Kod devet obolelih je potvrđena infekcija virusom gripa – kod osmoro je dokazan virus influence A(H1)pdm09, a kod jednog pacijenta tip B. Pored tipa A (H1), u opticaju je i virus A podtip H3.
Epidemiolozi kažu da zasada nema naznaka da će grip u narednom periodu poprimiti razmere veće epidemije, jer su u pitanju poznati tipovi virusa influence, koji su u cirkulaciji prisutni od 2009. godine, tako da se sada smatraju sezonskim. Mogu da izazovu laku, ali i težu kliničku sliku, što zavisi od zdravstvenog stanja i pridruženih bolesti svake osobe.
Potvrđeni slučajevi gripa su sa teritorije Beograda, Pčinjskog, Južnobačkog i Zlatiborskog okruga. Nijedna osoba nije bila vakcinisana protiv gripa, a kod jedne osobe vakcinalni status je nepoznat, stoji u izveštaju iz “Batuta”.
Pored preporuka za jačanje imuniteteta i vakcinacije, stručnjaci savetuju opšte mere prevencije: držanje odstojanja od najmanje jedan metar od drugih osoba, higijena disajnih puteva, higijena ruku i povremeno provetravanje prostorija, izbegavanje dužeg boravka u manjim i neprovetrenim prostorijama sa većim brojem ljudi…
NIJE KASNO ZA VAKCINU
ZA vakcinaciju još nije kasno, ali kako su za stvaranje antitela u organizmu potrebne od dve do tri nedelje, oni koji se sada vakcinišu u tom periodu bi trebalo da izbegavaju osobe kod kojih postoji sumnja na ovo oboljenje.
– Vakcinacija se i dalje preporučuje, i to naročito hroničnim bolesnicima, gojaznim osobama i trudnicama u poslednjem trimestru trudnoće, kao i grupama u riziku od komplikacija – kažu u Zavodu za javno zdravlje u Čačku.