Neophodnost preduzetničkog obrazovanja mladih
U ukupnoj društvenoj i ekonomskoj reformi Srbije, a kako se to godinama unazad ističe, preduzetništvo i razvoj malih i srednjih preduzeća zauzima istaknuto mesto, a privatni sektor se tretira kao jedan od stubova održivog ekonomskog razvoja. Međutim, kada je reč o ovoj vrtsti razvoja, kako upozoravaju mnogi ekonomisti i privrednici njega je nemoguće ostvariti isključivo kroz preduzetničku praksu i mere ekonomske politike, već su za tako nešto neophodne i strukturne promene u okviru obrazovnog sistema.
Zagovornici ove teze ističu da ukoliko neko želi da postane preduzetnik potrebno je da pokrene novi posao ili osnuje novu poslovnu jedinicu na drugačiji, inovativan način u odnosu na postojeću praksu. To su uslovi koji iniciraju potrebu za primenom preduzetničkog menadžmenta i adekvatnog obrazovanja u ovoj oblasti. Preduzetnički menadžment obuhvata aktivnosti vođenja, organizovanja, planiranja i kontrole preduzetničkog poduhvata. Uspešni preduzetnici su sposobni da od neprilike stvore priliku, a od potencijalne mogućnosti stvore stvarnu mogućnost a što mladi koji tek razmišljaju da uđu u preduzetničke vode svakako moraju imati u vidu.
Potreba za izučavanjem preduzetništva i obrazovanjem u ovoj oblasti je danas, zasigurno, jasna i neophodna, pa je u vezi sa tim, u poslednje vreme preduzetništvo na mnogim visokoškolskim ustanovama pozicionirano kao zasebna samostalna naučna disciplina. Izučavanje preduzetništva treba da omogući mladima da razumeju značaj i ulogu preduzetnika u ekonomskom razvoju, kao i savladavanje novih znanja, ali i ključnih veština neophodnih za pokretanje i uspješno vođenje sopstvenog biznisa.
Mladi ljudi treba da budu osposobljeni za samostalnu procenu poslovnih šansi, njihovu tržišnu valorizaciju, procenu sopstvenih preduzetničkih sposobnosti, preduzetničkih strategija, kao i kreiranje biznis plana, čime se stvaraju preduslovi za uspešan preduzetnički menadžment sopstvenog biznisa, ali i u uslovima konkretne ekonomske stvarnosti većih kompanija.
O tome koliko je preduzetničko obrazovanje važno govori i Evropska povelja o malim preduzećima, čiji potpisnik je i Srbija, koja predstavlja okvir koji omogućava zemljama da, na bazi obavezanih ciljeva iz ove Povelje, sistematično prate, ocenjuju i upoređuju napredak u ostvarivanju tih ciljeva u godišnjem, cikličnom procesu.
Evropska povelja sadrži deset tačaka, gde se prva tačka odnosi na obrazovanje i obuku preduzetnika. Naše i iskustva ostalih država u regionu, izniklih na ruševinama SFRJ pokazuju da izučavanje preduzetništva još uvek nije, u dovoljnoj meri, integrisano u sistem formalnog obrazovanja. Zbog toga je, kako upozoravaju ekonomisti i privrednici neophodno nastaviti reforme obrazovnog sistema, koje će omogućiti da obrazovanje za preduzetništvo bude zastupljeno na svim nivoima – od osnovnog, preko srednjeg, višeg i visokog do nivoa posltdiplomskih studija. Novi pristupi edukaciji bi morali biti usmereni ka korisnim znanjima, kojima bi se brže uspostavljali viši nivoi profesionalizma.
Proizvodnja maline unosan posao za mlade
U Čačku je održana radionica za mlade na kojoj su stručnjaci govorili o isplativosti, tehnologiji i rizicima proizvodnje maline i drugog jagodastog voća. Radionica je organizovana u sklopu projekta naziva “Program razvoja preduzetništva i zapošljavanja mladih u ruralnim sredinama”. Taj program finansira Ministarstvo omladine i sporta, a sprovodi nevladina organizacija „Centar za unapređenje preduzetništva mladih“. Današnja radionica realizovana je u saradnji sa Kancelarijom za mlade u Čačku.
*video snimak realizovan u saradnji sa TV Telemark
Tekst objavljen u okviru projekta “Mladi i preduzetništvo”, koji je u okviru javnog Konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Čačka u 2015. godini, sufinansiran iz budžeta Grada Čačka.
___________________________________________________________________