Čačani više izloženi fizičkom nasilju od vršnjaka iz drugih gradova
Mladi u Srbiji sve su nasilniji, a poslednjih godina ovaj problem mnogo je uočljiviji jer tinejdžeri snimke svojih nedela često objavljuju na Internetu. Fizička i verbalna agresija, korišćenje oružja i napadi na vršnjake i starije, odavno nisu retkost. Dok se roditelji pitaju šta je to snašlo omladinu, stručnjaci kažu da deca odrastaju u društvu u kom više ništa nije isto kao pre.
Brutalne tuče školaraca u kojima „sevaju“ noževi i mačete, zlostavljanje vršnjaka, slučajevi u kojima se đaci pesnicama obračunavaju sa nastavnicima, psuju ih, prete i vređaju, ulasci na motorima u učionicu, demoliranje školskih klupa, tabli i stolica, do bizarne zabave „udari druga na času koprivom po licu“, samo su neke od situacija u kojima su glavni akteri mladi u Srbiji. Da to nisu samo novinske vesti i slučajevi koji se negde daleko dešavaju nekom drugom, najbolje znaju mladi jer su mnogi od njih bili na meti agresivnih vršnjaka.
Prethodna istraživanja, koja su realizovana, ukazuju da se 59 odsro učenika nije nijednom u poslednja tri meseca nasilno ponašalo prema drugim učenicima, a da se u dosadašnjem proseku 41 odsto učenika bar jednom nasilno ponašao prema drugim učenicima.
– Čak 96,6 odsto ispitanika tvrdi da nikada od vršnjaka nije doživelo udaranje, tuču, šutiranje, guranje, gađanje, zatvaranje ili zaključavanje u prostoriju (97,4% osnovaca i 91% srednjoškolaca). Da je doživelo neki od oblika fizičkog nasilja tvrdi 4,8 odsto mladih Čačana koje smo anketirali (2,3% učenika osnovnih i 7,8% učenika srednjih škola), što ukazuje da je fizičko nasilje determinisano godinama učenika, pa se smanjuje sa povećanjem uzrasta ispitanika. Istraživanje UNICEF-a i Instituta za psihologiju Beograd od 2012. ukazuje da je 4% učenika u poslednja tri meseca doživljavalo da ih vršnjaci fizički maltertiraju, tako da možemo reći da su naši učenici za 0,8 odsto više fizički zlostavljani, nego njihovi vršnjaci u Srbiji. Uočljive se i polne razlike i u izloženosti i u ispoljavanju fizičkog nasilja, pa su fizičkom nasilju više izloženi mladići (3,6%), u odnosu na devojke (1,2%). Od ukupnog broja devojaka (1,2% je doživelo fizičko nasilje, a od ukupnog broja mladića 9% je bilo žrtva ovog nasilja) – kažu autorke Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Kada je reč o fizičkom nasilju izraženom kroz otimanje i uništavanje novca ili druge imovine čačanski osnovci i srednjoškolci u najvećem procentu (95,4%) tvrde da nisu bili u takvoj situaciji da im neko od vršnjaka otima novac, ali je 4,5 odsto učenika imalo tu vrstu iskustva, odnosno u svakom odeljenju ima više od jednog učenika koji je trpeo ovakvo nasilje. Nažalost i ova tema ukazuje da su mladi Čačani više izloženi ovoj vrsti nasilja nego osnovci i srednjoškolci u ostalim gradovima o čemu svedoči istraživanje UNICEF-a, rađeno na uzorku od 56.000 po kome je dva odsto učenika bilo žrtva ovakvog nasilja.
– Ovakvoj vrsti nasilja su više izloženi učenici VII i VIII razreda (5,7%) u odnosu na 3,5% učenika SŠ, što je svakako suprotno od pretpostavke da učenici su iz OŠ, manje izloženi nasilnim situacijama. Za razliku od verbalnog nasilja kome su više izložene devojčice kada je reč o fizičkom mladići su znatno ugroženiji – objašnjavaju Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanac.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.