(Ne)odgovorni prema sebi i drugima
Uprkos mnogobrojnim upozorenjima koja se odnose na davanje ličnih podataka putem interneta, čini se da mladi mnogo ne vode računa o eventualnim rizicima koje nosi ovakvo ponašanje. Da za svojim vršnjacima, kada je ovakva vrsta neodgovornosti u pitanju, ne zaostaju mladi Čačani potvrdilo je istraživanje Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu, a kojim su obuhvaćeni digitalno nasilje i bezbednost mladih na internetu. Jedna od početnih pretpostavki od kojih su pošle Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanac, autorke ovog istraživanja, a koja se tokom istraživanja pokazala kao tačna, je postojanje polne razlike u stepenu izlaganja rizicima na internetu.
– Polna razlika postoji i kod učenika OŠ i kod učenika SŠ. Mladići su znatno više vršili neki od oblika digitalnog uznemiravanja na internetu, nego devojke: koristili nečije naloge bez pristanka te osobe; javno, na socijalnoj mreži, forumu, blogu…, komentarisali osobu koju poznaju na način koji je može povrediti. Istovremeno mladići su značajno više od devojaka bili izloženi potencijalnim opasnostima na internetu poput prihvatanje sastanaka sa osobama koje su upoznali preko interneta. U celini gledano, najveći broj mladih (87,1% devojaka i 77,6% mladića) nikada nije na internetu davalo lične podatke osobama koje ne poznaju. Da li su devojke i mladići podjednako odgovorni prema sebi i prema drugima na internetu? Rezultati pokazuju da nisu, jer su utvrđene značajne razlike u ponašanju jednih i drugih na internetu – pokazuju rezultati istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Na osnovu ankete koja je u okviru istraživanja sprovedena među čačanskim osnovcima i srednjoškolcima može se zaključiti da mladići češće od devojaka: daju lične podatke osobama koje ne poznaju lično i koje nisu uživo sreli. Istovremeno znatno lakše od devojaka mladići prihvataju sastanke sa osobama koje upoznaju preko interneta ali se i češće pretvaraju se da su neka druga osoba. Kada je reč o zloupotrebi interneta uočljivo je da mladići češće od devojaka koriste nečiji nalog bez pristanka ili javno (na socijalnim mrežama, forumu, blogu…) komentarišu nekog na način može povrediti ili otvaraju profil na socijalnoj mreži na ime neke druge osobe bez njenog znanja.
Izloženost rizičnom ponašanju mladih na internetu značajno se razlikuje kada je reč o osnovcima ili srednjoškolcima. Ispitivanjem razlike u izloženosti opasnostima na internetu i vezom sa uzrastom razredom autorke istraživanja su utvrdile da maturanti srednjih škola češće od učenika prvog razreda daju lične podatke nepoznatim osobama.
– Učenici II i III razreda srednjih škola su više odgovarali na poruke nepoznatih osoba nego učenici iz VII i VIII razreda. Komunikaciju sa nepoznatim osobama putem četa više praktikuju učenici III razreda nego učenici iz VII i VII razreda osnovnih škola; učenci I i II razreda srednje škole su češće prihvatali sastanke sa osobama koje su upoznali preko interneta nego su to radili osnovci iz VII i VIII razreda. Što sve skupa potvrđuje našu početnu pretpostavku, da su srednjoškolci češće bili u situacijama potencijalnog rizika i opasnosti na internetu, od osnovaca – upozoravaju Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanac.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.