Kafa u Čačku među jeftinijim
Za jednu šoljicu domaće kafe u centru Beograda mogu se popiti četiri u Novom Pazaru i Prokuplju, a skoro tri u Valjevu i Čačku. Posle prestonice najskuplja je kafa u Subotici.
U centru Beograda šoljica domaće kafe u kafiću košta 135 dinara. Za tu sumu mogu se popiti tri, pa čak i četiri kafe u unutrašnjosti!
Najskuplji je Beograd, a najjeftiniji su novi Pazar i Prokuplje, gde kafa košta 30, odnosno 40 dinara. U Subotici je šoljica domaće kafe 100 dinara, Novom Sadu 80, Nišu 70, a u Jagodini, Kragujevcu i Zaječaru 60.
Pored razlike u platama i standardu građana u Srbiji, različite cene kafe posledica su lokacije i prometa samog kafića. Zato je smatraju stručnjaci, kafa u Beogradu najskuplja jer je tu najveći promet, odnosno tražnja.
U suštini svi trgovci po sličnim cenama nabavljaju kafu pa bi i šoljica tog napitka trebalo da bude približno ista. Međutim, marža nije ista svuda, a na cenu utiču lokacija i promet koji neki kafić ima.
Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Beograda, smatra da je dominantan faktor zapravo ekonomski:
„Na razlike u cenama uglavnom utiče kupovna moć potrošača. kad je neka sredina siromašna onda cene moraju da se formiraju tatako da građani to mogu sebi da priušte. to nije slučaj samo sa kafom, takve razlike važe za većinu proizvoda u našoj zemlji“.
NapreDNO!
Kada vec pisete o ugostiteljstvu nadjite kompetentnog sagovornika.Cena nikad nece biti ni priblizno ista na nivou grada a kamoli Srbije.Pored lokacije postoji i kvalitet proizvoda,usluge,ambijenta…
Ajde prosvetli nas. Kakva je to ekskluzivna usluga recimo u Zlatnom burencetu, rupi nad rupama gde su kafa i casa kisele vode 120 dinara?