Poplava u naselju Matijine livade
Stanovnici prigradskog naselja Matijine livade u čačanskoj mesnoj zajednici Ljubić selo godinama se suočavaju sa problemom površinskih voda koje im plave dvorišta i pomoćne objekte i izlivanjem fekalne kanalizacije u vreme obilnijih padavina. Tako je bilo i 7. marta ove godine kada je veliki poplavni talas zadesio i područje grada Čačka.
Posle svake veće kiše naselje Matijine livade je pod vodom, a tako je bilo i 7. marta ove godine o čemu svedoče i ove amaterske fotografije.
Od juče u Čačku, sa povremenim prekidima, kiša neprestano pada i preti da taj deo grada Čačka ponovo bude poplavljen. Stanovnik Matijinih livada Nenad Prodanović nam se obratio da podseti nadležne sa kakvim se problemima suočavaju i apeluje da počne njihovo rešavanje, jer je šteta na objektima sve veća, pogotovo zbog stvaranja vlage.
-Sva voda koja dolazi sa brda nema gde da ode nego se sliva na ovo područje i plavi oko dvadesetak kuća. Apelujemo na nadležne u lokalnoj samoupravi da dođu i da se aj problem već reši. Mi možemo da pojedinačno štitimo objekte ali ćemo potopiti naselje ispod. Hajde da ne prebacujemo više odgovornost jedni na druge nego da pronađemo rešenje a građani su spremni da učestvuju. Nadamo se da ćemo nekome postati prioritet, kaže nam Nenad Prodanović, podsećajući da meštani imaju sve građevinske dozvole nadležnih organa.
Predsednik mesne zajednice Ljubić selo Dejan Tomić svedoči da je i nejgova kuća 7. marta bila okružena vodom.
Objašnjava da su Matijine livade relativno novije naselje i da su tu postojali potoci koji su vodu sa okolnih brda odvodili do reke Zapadna Morava.
-Mi smo sve te potoke zatrpali, pregradili smo tu vodu i ona nema gde da ide. To je definitivno problem naselja Matijine livade. Takođe tu je i problem fekalne kanalizacije u koju su građani priključili oluke, svinjce, kokošinjce, a koja nije planirana za primanje površinskih voda, zbog čega dolazi do zagušenja i izlivanja, kaže predsedink MZ Dejan Tomić.
Prema rečima predsednika mesne zajednice Dejana Tomića prvo bi trebalo da se uradi projekat odvoda površinskih voda. On poziva svoje sugrađane da se uključe u rešavanje problema.
-Treba izgraditi oko 400 m površinske kanalizacije kako bi se rašio problem površiski voda. Nažalost, mnogi se sete da postoji problem kada se pojavi, a posle se brzo zaboravi, svi idu nekim svoim putem, kaže Tomić.
Meštani tvrde da je ovo treći put ove godine da su im domaćinstva poplavljena, a tokom 2014. godine to se desilo pet puta. Razumeju da su prioriteti područja gde je voda prodrla u kuće i nadaju se da će nakon izbora nova vlast početi da rešava i njihov problem.
Mirjana Aleksić, TV Telemark
ČOVEK SE OGLEDA NAJBOLJE U OČIMA DRUGOG ČOVEKA.
SADAŠNJA ČAČANSKA VLAST SE OGLEDA U MUTNIM VODAMA U KONJEVIĆIMA, OVČAR BANJI, BALUZI, ZABLAĆU, MATIJINIM LIVADAMA, LJUBIĆ KEJU, SAJMIŠTU.
OSTALE MESNE ZAJEDNICE NEKA SE PRIPREME.
POŠTO JE NA KEJU OVE GODINE IZBEGNUTA POPLAVA, UDRUŽENJE „POPLAVLJENI 1965 I 2014“, JE PRINUDJENO DA RAZMIŠLJA O SVOM „PODMLATKU“, KAKO SE NE BI USKORO UGASILO. ZBOG TOGA RASPISUJE OGLAS ZA PRIJEM NOVIH ČLANOVA.
UMESTO ZAHTEVA DOVOLJNA JE FOTOGRAFIJA SVOG DOMA U VODI. OGLAS JE OTVOREN U NAREDNIH STO GODINA.
DODJITE DA PODELIMO SVOJ USUD.
Ljubic selo je veliko naselje a infrastruktura je katastrofalna. U ulici 222 sami smo uradili kisni kolektor a u bocnim delovima ulice koriste se camci.MZ ili ne moze ili nista ne radi godinama.
Reče Veljo, grad sređen po svetskim standardima …