Policija: Smanjen broj krađa u Čačku
Iako se u javnosti stvrila slika o sve većem broju krađa, podaci Policijske uprave u Čačku govore da je u prva dva meseca broj ovih krivičnih dela smanjen za 26 procenata u odnosu na isti period prošle godine.
Komandir Policijske ispostave u Čačku Tihomir Salević kaže da su u Čačku tokom januara i februara zabeležene 22 teške krađe. Od tog broja, policija je rasvetlila 16 krivičnih dela krađe što je oko 65 procenata.
-Tokom januara i februara godine beležimo pad izvršenja krivičnih dela krađa i teških krađa u odnosu na isti period u 2015. godini, i to za 26 procenata. U ovom periodu ove godine evidentirali smo 22 teške krađe i nešto malo drugih vrsta krađa. Najčešće rešavamo ta teška dela krađe, jer su predmeti veće vrednosti i lako ih je naći. Sitne krađe se teže rasvetljavaju, pogotovo kada je novac u pitanju jer se on brzo potroši, objašnjava Salević za Ozonress i TV Telemark.
Prema rečima komandira Salevića, na udaru lopova najčešće se nalaze prodavnice, kuće, poslovni objekti, otudjuje se novac, prehrambeni proizvodi kao i druga vrsta robe koja se lako može otudjiti i lako se unovčiti. Na seoskim područjima se kradu mašine, alati, bakarni oluci, metalni predmeti, sve ono što se lako može prodati kao sekundarna sirovina.
Spalević kaže da deo krivice za kradje snose i sami građani jer nemaju bezbednosnu kulturu.
-Građani kod nas nemaju visok stepen bezbednosne kulture. To nam nedostaje. Moramo više voditi računao svojoj imovini. Često se dešava da građani ostave tašne u automobilima što je veom lak plen za lopove. Automobili često ostaju i otključani. Ključeve od stanova ostavljamo pod saksijama, otiračima, ne zaključavamo vrata, ostaju otvorena balkonska vrata, prozori, a to ne bi trebalo da radimo. Ako napuštamo kuću, makar i na pet minuta ona se mora obavezno zaključati, treba obezbediti prozore. Nikada se ne zna kada neko može da naiđe u prolazu. Čak smo imali slučajeve da ukućani sede na ručku a da izvrišitelj uđe i otvore vrata, ako su jakne u hodniku na čiviliku pokupe ono što pronađu i to niko ne primeti. U slučaju da zateknu takvo lice on kaže da je pogrešio stan, da je došao da pije vodu, damu je pozlilo, traži nekog druga…U slučaj ovakvih situacija građani bi trebalo da pozovu 192 i obaveste o tome policiju. Takođe, uočavanjem nekog nepoznatog lica da u našem kvartu ide od kuće do kuće trebalo bi takodje obavestiti policiju, savetuje Salević.
Komandir policijske stanice u Čačku Tihomir Salević pozvao je sve građane da uvek prijace svaku krađu jer se često dešava da policija pronađe ukradene predmete ali da nema kome da ih vrati. Kao primer navodi bicikle koje je policija pronašla i koje se čuvaju u magacinima, jer se ne zna ko su im vlasnici.
-Često se dešava da imamo kradju bicikli. Imali smo situaciju da je jedan čovek ukrao biciklu na Gradskom šetalištu, otišao do Vojvode Stepe, tu je ostavio a uzeo drugu. Tu drugu biciklu je ostavio u Beljini. Ako građani ne prijave kradju, kada ih pronađemo, mi nemamo kome da je vratimo, pa sada imamo situaciju da u našem skladištu na Alvadžinici stoji deponovano više od deset bicikli. Zato pozivam građanima da prijave svaku krađu, kaže Salević.
Pa i lopovi su shvatili da u Čačku nema ništa i otišli na neka druga i bogatija mesta. Problem je što uskoro neće biti ni građana u Čačku.