Lađevce neće niko da uzme
Avionska linija Beograd – Vrnjačka Banja uvedena je pre pola veka. Bila je JAT-ova, a saobraćala je samo od 1965. do pred kraj 1970. godine.
Leteli su uglavnom mali avioni sa osam sedišta, koji su sletali na sportski aerodrom u Trsteniku, koji je od Vrnjačke Banje udaljen desetak kilometara.
Tamo i danas postoji šalter na kome su se prodavale avionske karte. Koliko je JAT hteo da oživi liniju, pokazuju i razglednice štampane kao najava prvog komercijalnog leta na relaciji Beograd – Vrnjačka Banja, koji se i dogodio 4. jula 1965. godine.
– „Cesna“ sa osam sedišta je letela dva puta nedeljno. Politička klima je bila takva jer linija nije bila vezana samo za Vrnjačku Banju, već i za poslovanje “Prve petoletke” – priča za “Blic” Milan Klisarić, nekadašnji upravnik sportskog aerodroma u Trsteniku.
Par puta je sleteo i avion DC-3. Na razglednici do koje je došao “Blic” nacrtan je avion iznad Narodne skupštine u Beogradu usmeren prema Rimskom kupatilu u Banji.
Danas kada je avio-industrija toliko napredovala, centralna Srbija i dalje tapka u mestu, a najbolji primer je aerodrom “Morava-Lađevci”, koji i pored brojnih najava još nije imao prvi komercijalni let.
AERODROM NIKO NE ŽELI DA UZME
– Aerodrom u Lađevcima nema šanse da sam profunkcioniše. Niko ne želi da ga uzme jer je neprofitabilan. Strah me je da će ostati samo razvojna šansa koja nije iskorišćena – kaže bivši poslanik iz Kraljeva Jovan Nešović.
Danas na aerodromu “Morava” u Lađevcima, umesto osvetljenih terminala, stoji katanac na ogradi.
Неко је лепо зарадио на радовима (страначке фирме), политичари узели провизију за доделу тих послова, а то што није урађена студија која би показала исплативост инвестиције није важно.
Битно је да се људима сервисира прича како је аеродром потребан, како ће авионима моћи да се шаље роба и како ће цео регион процветати.
Да је превоз робе авионом тако повољан, нико не би ни градио железничке пруге или аутопутеве.