Zbog vađenja šljunka poplave u Zablaću
Gradski većnik Milan Zarić upozorio je na poslednjoj sednici Gradskog veća da je zbog vađenja šljunka iz korita reke Zapadna Morava došlo do poplava u ovom naselju. Kako je rekao Zarić, vađenjem šljunka došlo je dopromene toka Morave, a zbog teških kamiona koji prevoze šljunak seoski putevi su potpuno uništeni.
-To je očigledan problem koji je eskalirao u poplavama 2014. i 2016. godine zbog uništenja priobalnih parcela u koritu reke Zapadne Morave. Mnoge seperacije koje postoje su uglavnom uslovile da se odnesu parcele ljudima. U Zablaću je zbog vađenja šljunka Morava usmerena na drugu stranu zbog čega je odnet deo kanalizacije i žablji poklopac. Postoji i problem oko transporta peska kroz sela jer neki vodoprivredni isnpektori daju rešenje za vađenje a oni koriste puteve u koje nisu uložili ni dinara. Asfalta više ni nema. Sada imamo separaciju nedaleko od mosta Slatina – Mrčajevci. Pozivam nadležne da razmotre da li bi to moglo da ga ugrozi. Često smo dovodili policajce i inspektore, oni koji rade sa šljunkom plate neku malu kaznu, a to je za njih ništa i nastavljaju da dalje rade, upozorio je Zarić.
I ostali članovi Gradskogveća su upozorili na pojavu vadjenja šljunka upozorivši da su zbog toga nestali pojedini podzemni izvori a da reka sve više menja tok, i da praktično ne postoji zaštita od poplava ka Kraljevu. Postavili su pitanje zašto policija ne sankioniše prolazak teških kamiona kroz sela a koji uništavaju puteve.
Načelnik Gradske uprave za inspekcijski nadzor Milovan Erić pozvao je lokalnu samoupravu da se obrati policiji i da se zaštite putevi konstantnim pisanjem saobraćajnihkazni.
-Očigledan je problem nekontrolisanog vađenja šljunka iz korita Zapadne Morave ali i cele Republike Srbije. Mediji već dugo na to upozoravaju, a problem su izuzetno niske kazne koje su propisane zakonom. Što se tiče Gradske uprave za inspekcijski nadzor to nije u našoj nadležnosti već je sve u nadležnosti republičkog vodoprivrednog inspektora. Podsetiću da za svako vadjenje šljunka radne organizacije ili privatnici moraju da izrade odgovarajuće elaborate, da se plate takse na osnovu izvađenih kubika. Zbog te nekontzrolisane pojave seoski putevi su oštećeni zbog prekomerne količline šodera. Smatram da bi lokalna samouprava koja bi trebalo da zaštiti svoje puteve trebalo da interveniše preko saobraćajne policije koja bi merila osovinsko opterećnje i pisala kazne, rekao je Erić.
Podsetimo, grupa meštana u Zablaću traktorima je pokušala da 2013. godine blokirala seoski put koji opsedaju teški kamioni koji izvlače šljunak pored obala Zapadne Morave ali je policija njima pisala prekršajne prijave. O tome više čitajte na OVOM LINKU.
Шодерири је благо увек био и осто. Некад се вуко Тракторима. Час посла два кубика и ете сто марона. Ми смо клинци товарили ручно. Е сад се ови опаметили набавили савремена средства. Тешке камионе утовариваче сепарације вабрике бетона пумпе за бентон. Седе у шорцу на столу држе телевон и само сабирају.Трешњобери нек чекају МОРАВА да донесе опет њиву.
Pa Milane do sada si bili u poziciji i funkciji da nešto preduzmete i da date idejno rešenje i da to „sabijete“ u rogove beogradjanima koji bi došli da pametuju. Ali zbog vezanih ruku koje imate u gradu Čačku i zbog toga što volite da „glumite“ poslušnog funkionera, zato što vaša reč nema značaj i težinu, otvarate ovaj problem koristeći ga kao predizbornu kampanju bez lične obaveze da ga rešite. Za promenu zašto ne izadjete sa nekim konkretnim nerešenim problemima gradjana Čačka i sa čvrstim obećanjima u svoje ime za njihovo rešavanje. Pozz
Kada je u pitanju vađenje šodera iz Morave postoji vrlo prosto rešenje. potrebno je pre svega uraditi projektnu dokumentaziju zaštite priobalnog područja. Zatim pozvati šoderaše i reći im „izvolte gospodo možete vaditi šoder po projektu, ali ste u obavezi da napravite zaštitni bedem na prostoru gde vadite šoder“. Ovo je samo predlog a detalji se dalje razrađuju i problem bi bio davno rešen jer 40. godina se unazad ozbiljno vadi šoder iz Morave pa da je svake godine rađen po kilometar bedema Morava bi bila ukroćena od Čačka do Kraljeva.