Utvrđena šteta nakon poplava
U martovskim poplavama na području Čačka oštećene su, manje ili više, 194 građevine, još 12 obrelo se na klizištima kad je voda protutnjala. U 24 preduzeća, samo na opremi, proizvodima i materijalu šteta je dostigla 39 miliona dinara, a nepogoda je zahvatila oranice i voćnjake u 45 od ukupno 58 sela ovo kraja.
Dr Vlajisav Papić, predsednik gradske Komisije za utvrđivanje štete na poljoprivredi, saopštio je da su četiri ekipe stručnjaka obradile prijave 540 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i da tek sledi, narednih dana, isti posao u 234 obična domaćinstva.
– Prijavljene površine premašile su naša očekivanja i do sada je obrađeno 1.025 hektara isključivo u registrovanim gazdinstvima čijim vlasnicima sleduje 12.000 dinara po hektaru, kao bespovratna pomoć. Uslov je bio da gazdinstva prijave štetu lokalnoj samoupravi i da pogođena površina bude najmanje deset ari. Po tom merilu, obračunata šteta do sada iznosi 12,3 miliona dinara – ističe dr Papić.
Talas je prohujao kroz voćnjake i oranice čak u 45 od ukupno 58 sela ovog kraja, pričinivši štetu od 20 do 100 odsto, a najviše u ravničarskim selima, Zablaću, Mršincima, Balugi i Kukićima. U tim naseljima uništeni su voće i povrće, a šteta u jagodnjacima je stoprocentna jer je bujica odnela sve.
– Posledice nevremena koje je naše područje pogodilo od 7. do 9. marta osećaće se i u naredne dve-tri godine, jer su za oporavak ovih i podizanje novih zasada potrebni vreme i novac. Višegodišnji problem biće i čišćenje njiva od nanosa mulja, šljunka i drugog otpada. Planinske bujice odnele su oranični sloj i nanosima zatrpale deo plodnih površina, a za stvaranje nove oranične podloge biće potrebno više godina – navodi dr Papić.
Komisija za procenu štete na građevinskim objektima, na čijem je čelu inženjer Đoko Šelović, dobila je 315 prijava i do sada obradila 257.
– Kod 25 stambenih objekata utvrđena je šteta prve kategorije, a na još 111 kuća znatno veće, oštećenje treće kategorije. Kod pomoćnih objekata prvoj kategoriji pripada 55, trećoj tri građevine. Još 12 zgrada oštećeno je klizištima koja su se pojavila pošto je talas prošao, a na 51 objektu nije bilo štete od ove poplave, iako su vlasnici to prijavili – kaže Šelović.
Sopstvenicima kuća u prvoj kategoriji sleduje pomoć države od 120.000, a treće kategorije 250.000 dinara.
Komisija za procenu štete u preduzećima, koju vodi Aco Milošević, dobila je ukupno 37 prijava, posetila 33 kolektiva i procenila štetu u 24 firme, na ukupno 39 miliona dinara. Reč je o upropašćenoj opremi, mašinama, proizvodima i sirovinama, čemu će da budu dopisana oštećenja na halama i građevinama. Najveći iznosi štete procenjeni su u fabrici stolarije „Ekskluziv – enterijer” u Miokovcima (8,47 miliona dinara), „Crna Gora kop” u Konjevićima (5,86), restoranu „Dom” u Ovčar Banji (4,39) i livnici „Tehnoliv” u Parmencu (3,17).
Visina pomoći preduzećima zavisi isključivo od broja stalno zaposlenih radnika na dan 8. marta ove godine, i kreće se od 240.000 do 600.000 dinara.
Na sednici Gradskog štaba za vanredne situacije u Čačku saopšteno je da će već u toku dana početi izrada rešenja o isplati pomoći poplavljenim meštanima.
Politika